ID-kaardi (Digi-ID ja e-Residendi Digi-ID) sertifikaatide uuendamine - korduma kippuvad küsimused

Vaata uuendamist tutvustavat videot

 • Soovitused enne sertifikaatide uuendamist.
  • Laadi alla ID-tarkvara veebilehelt installer.id.ee, Mac OS  X kasutajad Apple App Store’st. Versioon olgu vähemalt 3.12.2.
  • Dekrüpteeri ja salvesta failid, mis on sulle krüpteeritud (.cdoc laiendiga failid). Pärast uuendust need enam ei avane.
  • Veendu, et sul on mingi alternatiivne identiteedikandja (mobiil-ID või digi-ID) juhuks, kui uuendamine peaks ebaõnnestuma.
  • Kasuta korralikku, kiiret internetti ja ära samaaegselt arvutis muid toiminguid tee.
  • Jälgi pidevalt, mida uuendamise ajal sinult küsitakse ja ära tõmba kaarti lugejast välja uuendamise ajal.
  • Vaata uuendamist tutvustavat videot siit.
 • Tähelepanekud uuendamise ajal.
  • Ava ID-kaardi haldusvahend, aseta kaart kaardilugejasse ja järgi kuvatavaid juhiseid.
  • Uuendamise jooksul küsitakse PIN1-koodi korduvalt. Kui sulle kuvatakse uuendamise käigus uued PIN-koodid,
   • kirjuta need kindlasti üles, muidu ei saa uuendamist lõpule viia.
   • kõikide kaartide uuendamisel uusi PIN-koode ei kuvata, loe täpsemalt punktist "Minu abikaasale anti uuendamise käigus ka uued PIN-koodid, aga minule mitte.".
  • Kui uuendamine peaks katkema, tee arvutile taaskäivitus (restart) ja proovi alustada algusest.
  • Katkenud uuendamist saad jätkata 30 päeva jooksul.

  Kui uuendamine siiski ebaõnnestub, pöördu lähimasse PPA teeninduspunkti, kus uuendamine lõpule viiakse.

 • Kas minu ID-kaardi sertifikaadid vajavad uuendamist?

  Ava ID-kaardi haldusvahend (versioon peab olema 3.12.2 või uuem) ja aseta kaart kaardilugejasse. Kui sertifikaadid vajavad uuendamist, kuvatakse haldusvahendis kollasel taustal teade: “Kaardi sertifikaadid vajavad uuendamist”. Vaata pilti allpool.

   
   
   DigiDoc3 kliendis kuvatakse punaselt teade sertifikaatide uuendamise kohta.
  Kui haldusvahendi või DigiDoc3 kliendi all servas ei kuvata versiooni numbrit (pildil märgitud punasega), siis ei ole tegemist piisavalt uue versiooniga ja ID-tarkvara tuleb uuendada veebilehelt https://installer.id.ee/ (Mac OS  X kasutajad Apple App Store’st). Haldusvahendi versiooni on veel võimalik kontrollida, valides haldusvahendi menüüst „Info“ (versioon kuvatakse „qesteidutil versioon 3.12.2.1206“).  Vaata ka juhendit ID-kaardi haldusvahendi avamiseks.

 • Mille järgi saan kindlaks teha, et sertifikaadid on edukalt uuendatud?

  Kui haldusvahendi avalehel ei ole enam teadet sertifikaatide uuendamise kohta, siis peaks olema sertifikaadid uuendatud. Proovi kindluse mõttes haldusvahendis alla laadida oma dokumendifotot kasutades selleks PIN1-koodi. Vajuta nupule "Laadi pilt".

 • Mida teha, kui pärast PPA-s sertifikaatide uuendamist ei õnnestu enam ID-kaardi kasutamine?

  Sinu ID- või elamisloakaart on väljastatud aastal 2011 või pärast seda ning sa käisid Politsei- ja Piirivalveametis (PPA-s) uuendamas dokumendi sertifikaate. Sel juhul pead ID- või elamisloakaardi tööle saamiseks oma arvutis läbi tegema järgmised sammud:

  • Veendu, et sinu arvutisse on paigaldatud ID-tarkvara 3.12 versioon või uuem.

  Selleks käivita ID-kaardi haldusvahend, kus vajuta nupule Info. Kui tarkvara versiooni number on väiksem kui 3.12, siis saad uuema tarkvara alla laadida aadressil https://installer.id.ee;

  • Tühjenda süsteemne sertifikaadihoidla sertifikaatidest ja registreeri oma ID-kaardi sertifikaadid uuesti.

  Windows'i kasutaja leiab juhised siit.

  Mac OS X kasutaja leiab juhised siit.

  • E-teenusesse sisenemisel ja digiallkirja andmisel kasuta kindlasti uusi PIN-koode, mis sulle väljastati PPA-s pärast ID- või elamisloakaardi sertifikaatide uuendamist.

  Kui oled need sammud läbinud ja ID- või elamisloakaardi kasutamine endiselt ei tööta, siis teavita ID-kaardi abiliini meeskonda, kas telefoni või e-posti teel.

  ID-kaardi abiliini lühinumber on 1777 või (+372 677 3377) ja e-posti aadress abi at id dot ee

 • Uuendasin oma ID-kaardi sertifikaadid ja ei saa enam (osadesse) e-teenustesse sisse.
  Kui pärast sertifikaatide uuendamist õnnestus dokumendifoto laadimine ID-kaardi haldusvahendis, siis proovi, kas saad siseneda eesti.ee veebilehele. 
  Kui ei õnnestu siseneda ühelegi veebilehele (sh. eesti.ee), siis leia lahendus siit (samm-sammult lahendaja).
   
  NB! KUI SA OLED MAC OS X OP. SÜSTEEMI KASUTAJA, SIIS PÄRAST SERTIFIKAATIDE UUENDAMIST ON VAJA VEEL LÄBI TEHA JUHISED, MILLE LEIAD SIIT JA WINDOWSI KASUTAJA LEIAB SIIT.

   

 • ID-kaardi sertifikaatide uuendamisel kuvatakse veateade "SSL handshake failed", mida teha?

  Lahendus kirjeldatud olukorrale peitub ID-tarkvara konfiguratsioonifaili uuendamises vähemalt versioonile 15. Selleks tee järgnevat:

  • ava ID-kaardi haldusvahend;
  • vajuta 'Info > Kontrolli uuendusi'
  • kuvatakse teade "Kasutad kõige uuemat tarkvara. Tarkvara- ega konfiguratsiooniuuendusi ei ole saadaval" (eksitav, kui versiooninumber on väiksem kui 15, siis uuendamine siiski toimub)
  Nüüd sulge ID-kaardi haldusvahend, käivita uuesti ja proovi veel kord sertifikaate uuendada. Vea kordumisel teavita sellest ID-kaardi abiliini abi at id dot ee. Lisa kirjale kaasa ka ID-kaardi haldusvahendi poolt koostatud diagnostika (juhendi koostamiseks leiad siit).

 • Mulle kuvati info, et uuendamine ebaõnnestus. Mida pean tegema?
  Kui uuendamine ebaõnnestus, siis proovi, kas saad uuendamist uuesti alustada. Sulge ID-kaardi haldusvahend ja ava uuesti. Kui uuendamist ei ole võimalik uuesti alustada, siis pöördu Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse, kus sinu kaardi sertifikaadid uuendatakse või vahetatakse kaart vajadusel garantiikorras välja.

 • Uuendasin oma ID-kaardi sertifikaadid ja allkirjastasin dokumendi. Dokumendi saaja ütleb, et minu allkirja staatus on “teadmata”.
  Saaja peab uuendama oma arvutis ID-tarkvara. Windows’i kasutajad saavad kõige uuema ID-tarkvara aadressilt 

  https://installer.id.ee/. Mac OS X kasutajad peavad laadima alla DigiDoc3 klient programmi viimase versiooni Apple App Store-st. Infosüsteemide omanikud saavad lisainfot siit. 

 • Mul on 10-aastase kehtivusajaga ID-kaart, mul ei õnnestu ID-kaardi haldusvahendis sertifikaatide uuendamine. Mida pean tegema?
  Kui sul on ID-tarkvara versioon 3.11 või vanem, siis „Uuenda sertifikaate“ nupul klõpsates kuvatakse teade „Sertifikaatide uuendamine ebaõnnestus“.
   
  Lahendus: 10-aastase kehtivusajaga ID-kaardiga, mis veel kehtib, kuid mille sertifikaadid on aegunud, tuleb pöörduda lähimasse Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse.

 • Viibin välismaal, sertifikaatide uuendamine ebaõnnestus. Mida teha?
  Kui sertifikaatide uuendamine ebaõnnestus ja uuendamist ei saa uuesti alustada, siis kirjuta palun aadressile abi at id dot ee. Kirjale lisa kindlasti oma nimi, isikukood, dokumendi number ja e-maili aadress.

 • Sain eesti.ee lehel teavituse: “Teie sertifikaadid vajavad uuendamist”. Mida pean tegema?

  Ava ID-kaardi haldusvahend ja aseta kaart kaardilugejasse. Kui kuvatakse teade uuendamise kohta, vajuta nupule “Uuenda” ning järgi edasisi juhiseid. ID-kaardi haldusvahendi versioon peab olema 3.12.2 või uuem. Kui haldusvahendi all servas ei kuvata versiooni numbrit (pildil märgitud punasega), siis ei ole tegemist piisavalt uue versiooniga ja ID-tarkvara tuleb uuendada veebilehelt https://installer.id.ee/ (Mac OS  X kasutajad Apple App Store’st).

 • Miks uuendamine vajalik on, kui mul on kehtivad sertifikaadid ja saan neid kasutada nii panka sisenemiseks kui allkirjastamiseks?
  Eesti võtab kasutusele tugevema krüptograafia (SHA2), et tagada ID-kaardi ja digiallkirjastatud dokumentide maksimaalne turvalisus. Uuendatud sertifikaatidega saad ka edaspidi oma ID-kaardiga kõiki turvalisi e-teenuseid kasutada. Aasta jooksul uuendatakse kõigi Eesti ID-kaartide sertifikaadid. Uuendamise käigus kantakse dokumendile uued sertifikaadid, mille ahel tugineb senisest tugevamal krüptograafia algoritmil.  Loe täpsemalt siit

 • Kas minu ID-kaart ei ole enam turvaline, et pean sertifikaate uuendama?
  Sinu ID-kaart on jätkuvalt turvaline. Uuendamine on vajalik, sest Eesti võtab sellel aastal kasutusele tugevema krüptograafia (SHA2), et tagada ID-kaartide ja digiallkirjade turvalisus ka edaspidi. Turvalisusega seotud muudatused digimaailmas toimuvad järjest kiiremini, seetõttu on vaja uuendusi ka Eestis teha üha lühemate vaheaegadega.

 • Mul on arvutis krüpteeritud dokumente. Kas mul on võimalik neid pärast sertifikaatide uuendamist dekrüpteerida?

  Ei, sellisel juhul ei ole dokumentide dekrüpteerimine võimalik, sest uute sertifikaatide väljastamisel genereeritakse uus salajane ja avalik võti. Samuti ei ole võimalik varasema sertifikaadiga krüpteeritud failide dekrüpteerimine uue dokumendiga (ID-, elamisloakaart, digi-ID, e-residendi kaart).

 • Sain uuendamise käigus uue PIN1-, PIN2- ja PUK-koodi. Kas uute koodide kuvamine arvuti ekraanil on turvaline?

  Uued koodid genereeriti ja kuvati vaid sinu arvutis ehk need on teada vaid sulle. Soovi korral võid PIN-koodid ID-kaardi haldusvahendis vahetada. Vt juhendit siit.

 • Minu abikaasale anti uuendamise käigus ka uued PIN-koodid, aga minule mitte.

  Tulenevalt eri aegadel välja antud ID-kaartide kiibi tarkvarast on uuendamise protseduur erinev. Teatud kaartidel on vajalik ka uute PIN-koodide genereerimine. Kui sinule uusi PIN-koode ei antud uuendamise käigus, kehtivad varasemad koodid.


KÜSI ABI

Kui sa ei leidnud oma küsimusele vastust, kirjuta meie meeskonnale. • Vaata juhendit
 • Hinda oma arvutikasutusoskust, et saaksime anda paremaid juhiseid

       

 • Kontroll ebaõnnestus

Kuidas saame artiklit parandada, et sellest rohkem abi oleks?
Saada Sulge