Uuendamise juhend

Alates 2014. aasta sügisest väljastatud Eesti ID-kaarte, elamisloakaarte ja digi-ID-kaarte ohustab turvanõrkus. Turvalisuse kaalutlustel piiras riik novembri alguses nende kaartide elektroonilist kasutamist. Kui soovid alates 2014. aasta sügisest väljastatud kaardiga ka edaspidi pangaülekandeid teha, e-koolis lapse hindeid vaadata, maksuametile tuludeklaratsiooni esitada jms, siis pead kaarti uuendama.

Teadmiseks enne uuendamist:

 1. Kas sul on vaja kaarti uuendada?
 2. Soovi korral kontrolli üle, kas sinu dokumenti saab uuendada.
 3. Vaata ära uuendamise õppevideo.
 4. Laadi veebilehelt installer.id.ee alla ID-tarkvara uusim versioon ning järgi etteantud juhiseid. Mac OS Xi kasutajad saavad uusima versiooni Apple’i App Store’ist. ID-kaardi haldusvahend peab olema ver 3.12.9 või uuem.
 5. Kui sul ei ole kaardi PIN-koodid peas, otsi need kindlasti enne uuendamist välja. PIN1-koodi tuleb uuendamise jooksul mitu korda sisestada.
 6. Varu uuendamise ajaks endale paber ja kirjutusvahend, sest uuendamise käigus antakse sulle uued PIN-koodid ning vanad kaotavad kehtivuse.
 7. Kui sul on arvutis krüpteeritud faile (.cdoc laiendiga failid), siis dekrüpteeri need ja salvesta. Pärast sertifikaatide uuendamist varasemad krüpteeritud failid enam ei avane.
 8. Hoia oma ID-kaart kaardilugejas kogu uuendamise protsessi jooksul. Ära võta kaarti välja, kui uuendamine on pooleli, sest pärast katkestamist ei ole võimalik kaarti enda arvutis enam uuendada, vaid selleks tuleb minna Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse.
 9. Kogu uuendamise protsessi jooksul peab arvutil olema internetiühendus ja kaardilugeja peab olema ühendatud arvutiga, muidu uuendamine ei õnnestu.
 10. Kui kauguuendamisel tekivad tõrked, võivad need olla seotud suure koormusega.
 11. Kui uuendamise käigus tuleb ekraanile veateade, võib kaardi välja võtta ja hiljem uuesti proovida. Kui uuendamise käigus on süsteem juba korduvalt andnud veateate ning uuendamine on ebaõnnestunud, saab sertifikaate uuendada PPA teenindustes.
 12. Alates 4. novembrist 2017 on turvariskiga kaartide uuendamata sertifikaadid peatatud. NB! Peatatud sertifikaatidega ei saa dokumenti elektrooniliselt kasutada (ei saa sisse logida e-teenustesse, anda digiallkirja). Küll aga saab peatatud sertifikaatidega dokumenti kauguuendada.

Sertifikaatide uuendamine

Selleks, et uuendamisel ei tekiks tõrkeid, sulge arvutis kõik teised programmid ja aknad ning tegele üksnes sertifikaatide uuendamisega.

Uuendamiseks tee läbi järgmised sammud:

 1. Aseta kaart kaardilugejasse.
 2. Ava ID-kaardi haldusvahend.
 3. Vajuta nuppu „Uuenda“ ning järgi kuvatavaid juhiseid:
  • Sisesta PIN1-kood ja vajuta nupule „Jätka“.
  • Tutvu sertifikaatide kasutustingimustega, tee märge kastikesse „Nõustun sertifikaatide kasutustingimustega“ ja vajuta nupule „Jah“.
  • Sisesta PIN1-kood ja vajuta nupule „Jätka“.
  • Sisesta PIN1-kood uuesti ja vajuta nupule „Jätka“.
  • Haldusvahend annab sulle uued PIN-koodid ja uue PUK-koodi. Tähelepanu! Kirjuta uued PIN-koodid kindlasti üles, vanu koode enam kasutada ei saa!
  • Tee märge kastikesse „Ma olen uue PIN1, PIN2 ja PUK koodi üles kirjutanud“ ja vajuta nupule „Jätka“.
  • Sisesta UUS PIN1-kood ja vajuta nupule „Jätka“.
  • Sisesta UUS PIN1-kood teist korda ja vajuta nupule „Jätka“.
  • Sisesta UUS PIN1-kood kolmandat korda ja vajuta nupule „Jätka“.
  • Vajuta nupule „Sulge“.

Selleks, et uuendatud kaarti edukalt kasutada:

 1. eemalda aegunud sertifikaadid (juhendid Windowsi ja Maci kasutajale);
 2. taaskäivita arvuti.

Igasse arvutisse, kus soovid uut ID-kaarti kasutada, tuleb laadida lehelt installer.id.ee alla uusim ID-kaardi tarkvara. Tarkvara vanemad versioonid ei tunne uut tüüpi sertifikaate ja nendega ei saa uuendatud ID-kaarti kasutada.

Kui soovid e-teenuseid kasutada veebilehitsejaga Firefox 57, on vaja täiendavat seadistamist. Loe täpsemalt.

Palume mitte kasutada ID-kaarte vananenud operatsioonisüsteemidega, mida tootja enam ei toeta. Halvemal juhul võib vananenud operatsioonisüsteemide kasutamine kaardi lukustada.


KÜSI ABI

Kui sa ei leidnud oma küsimusele vastust, kirjuta meie meeskonnale. • Vaata juhendit
 • Hinda oma arvutikasutusoskust, et saaksime anda paremaid juhiseid

       

 • Kontroll ebaõnnestus

Kuidas saame artiklit parandada, et sellest rohkem abi oleks?
Saada Sulge