Ajatembeldamine ja TeRa tembeldamisrakendus

Ajatempleid kasutatakse mitmes valdkonnas, seal hulgas digiallkirjade puhul tõendamaks dokumendi ning allkirja olemasolu kindlal ajahetkel. 

Lihtsamalt öeldes toimib ajatempel nagu kinni pitseeritud ümbrik: ümbriku sees on vajalikud dokumendid, pitseri peal aga kirjas aeg, millal dokumendid ümbrikusse lisati. Selleks, et keegi saaks muuta ümbriku sees olevaid dokumente, tuleb lõhkuda ümbrikul olev pitser: ja nii annabki rikutud pitser teada, et ümbriku sisu ei pruugi olla enam see, mis algselt.  

Samal viisil kasutatakse ajatemplit ka digiallkirjade puhul: et saaks olla kindel, et faili sisu pole pärast allkirjastamist muutunud.  

ID-kaardi tarkvara juures on ajatembeldamiseks olemas tembeldamisrakendus TeRa.  

Kust ma TeRa rakenduse alla laadida saan? 

TeRa tembeldamisrakendus on (kuni 2020 suveni) osa ID-tarkvara paketist ja paigaldatakse arvutisse koos ID-tarkvaraga.  

TeRa tembeldamisrakenduse saab alla laadida ja paigaldada ka eraldi, läbi Githubi.

 • TeRa: miks mul ajatembeldamist vaja võiks minna?

  Vaata Peida

  Põhjus selleks on lihtne: tehnoloogia on arenenud ning DDOC ja BDOC 1.0-formaadis olevad ümbrikud (Eestis varem levinud digiallkirjastatud failiümbrikute ehk konteinerite formaat) on ajaga vähem turvaliseks muutunud. TeRa rakendus loob uue ümbriku, kuhu vana originaal sisse pannakse. Uus ajatempliga ümbrik aitab tuvastada vana ümbriku avamist ja muutmist. Kui osapooltel on erinevad versioonid samast dokumendist, saab tänu ajatemplile  tõestada, milline versioon on originaal. 

  Peida
 • TeRa: milliseid faile on vaja tembeldada?

  Vaata Peida

  Kindlasti tasuks üle tembeldada kõik DDOC ja BDOC 1.0-formaadis olevad (digiallkirjastatud) failid, mis sisaldavad selliseid dokumente, mille kehtivust on edaspidi vaja kontrollida ja/või tõestada.  

  Pea meeles, et tänapäeval on digiallkirjastatud dokumentide puhul vaikimisi kasutusel ASiCE-formaat ning ddoc ja bdoc faililaiendid annavad juba iseenesest märku nende dokumentide aegumisohust. Ajatemplite lisamine on TeRa abil väga lihtne ja mugav ning kõik sobivas formaadis failid saab TeRa kaudu arvutist automaatselt üles otsida, seega soovitamegi üle tembeldada kõik sinu arvutis olevad DDOC ja BDOC 1.0-formaadis dokumendid.  

  Peida
 • TeRa: mida tembeldamiseks vaja on?

  Vaata Peida

  Ajatembeldamiseks vajad internetiühendusega arvutit (Windows/Mac/Ubuntu) ja TeRa tembeldamisrakendust. See paigaldatakse sinu arvutisse koos ID-tarkvara paketiga: kui sinu arvutis on DigiDoc4 olemas, on sul suure tõenäosusega juba tembeldamisrakendus TeRa ka olemas.  

  TeRa kasutamine on lihtne: 

  TeRa kasutamisega saab hakkama iga arvutikasutaja, ka üsna algaja: kõik vajalikud sammud on ekraanil näha ning kasutajaliides on lihtne ja mugav.  

  Kindlasti tasub enne esmakordset tembeldama asumist lugeda ka „Tembeldamisrakendus TeRa kasutamine“ juhist.  

  Ära muretse, kui TeRa ei leia sinu arvutist tembeldamiseks ühtegi faili! Kui sa ei ole piiranud katalooge, kust TeRa kasutajaliides DDOC ja BDOC 1.0 formaadis faile otsib, on failide mitte leidmisel lihtne põhjus: järelikult on kõik allkirjastatud dokumendid sinu arvutis juba ajakohases formaadis ega vaja tembeldamist!  

  Ajatembeldamise ajal saad arvutit muudeks asjadeks edasi kasutada! Kui tegemist on tavalise kontoriarvutiga, siis kulub TeRal ajatembeldamiseks paar minutit.  

  Pärast tembeldamist võid „vanad“ DDOC ja BDOC 1.0-failid ära kustutada: 

  TeRa tembeldamisrakendus loob iga DDOC ja/või BDOC 1.0-faili kõrvale uue ASICS-formaadis faili, mis sisaldab ajatemplit ning DDOC ja/või BDOC 1.0 failis sisaldavaid dokumente, tänu millele ei ole DDOC ja/või BDOC 1.0 failide säilitamine vajalik.  

  Loe lähemalt digiallkirjastatud failide formaatide kohta.  

  Peida
 • ​TeRa: kas ajatempliteenuse kasutamine on tasuta?​

  Vaata Peida

  Ajatempliteenuse kasutamine on tasuta, aga sellel on kasutuslimiit: päevas saab tembeldada maksimaalselt 1000 dokumenti, ühes kalendrikuus kokku maksimaalselt 25 000. Juhul, kui sinu töö nõuab suuremamahulist tembeldamist (näiteks avaliku sektori asutused), palume ühendust võtta e-kirja teel help@ria.ee, et sõlmida ajatempliteenuse koostöökokkulepe.  

  Alternatiivne võimalus on hankida ise ajatempliteenuse pakkuja ja selle eest tasuda. RIA on eelnevalt kasutanud SK ID Solutions AS kui ajatempliteenusepakkujat 

  Peida