E-teenustesse sisenemine ebaõnnestub

Kas sul ebaõnnetus ID-kaardi abil e-teenustesse sisenemine või allkirjastamine? Põhjuseid selleks võib olla mitmeid: käime need koos läbi ning kindlasti leiame lahenduse!

1: veendu, et su ID-kaart ja kaardilugeja töötavad korralikult

Kõigepealt veendu, et sinu arvutis oleks olemas värske versioon ID-kaardi kasutamiseks vajalikust tarkvarast ning et kaardilugeja töötaks. Selleks ava DigiDoc4 ning kontrolli, kas:

 • DigiDoc4 ekraanile ilmuvad sinu nimi ja andmed
 • DigiDoc4 annab sulle mõne hoiatuse või soovituse sertifikaatide, tarkvara vms uuendamiseks – kui jah, järgi ekraanil olevaid juhiseid!

Vajadusel loe, kuidas kontrollida, kas ID-kaart ja kaardilugeja töötavad korrektselt?

2: kontrolli, kas su veebilehitsejad on õigesti seadistatud

Üldjuhul peaks ID-kaardi kasutamine õnnestuma enamike veebilehitsejate ehk browserite vaikeseadetega. Kui tõrked tekivad ootamatult, st varem oled sama brauseri abil saanud e-teenuseid kasutada ja korraga enam mitte, on üldiselt põhjuseks aegunud tarkvara. Esimese asjana tasubki alati veenduda, et sul oleks olemas oma veebilehitseja kõige värskem versioon!

Seejärel kontrolli, kas kõik veebilehitseja seaded on ikka paigas.

NB! Kui ID-kaart ühe veebibrauseriga ei tööta, võid alati proovida kasutada mõnda teist!

 • Brauseri seadistamine: Internet Explorer

  Vaata Peida

  Selleks, et saaksid Internet Exploreris ID-kaarti kasutada, on sul vaja:

  • Värsket ID-tarkvara, mille saad alla laadida id.ee veebist
  • Internet Exploreri brauserile vajalikku tarkvara, mis paigaldatakse sinu arvutisse koos Windowsi automaatsete uuendustega: kui sul on automaatsed uuendused lubatud, ei ole sul täiendavalt vaja midagi paigaldada!

  Juhul, kui sul tekib siiski Internet Exploreri kaudu ID-kaardiga e-teenustesse sisenemisel või seal allkirjastamisel tõrkeid, vaata üle oma veebilehitseja seaded.

  Samm 1: Ava seaded (settings).

  Selleks klõpsa Internet Exploreri akna ülemises paremas nurgas oleval hammasrattaga ikoonil. Vali avanevast menüüst „Halda lisamooduleid“ (Manage add-ons).

  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-internetexolorer-EST-1-1024x544

  Samm 2: Ava „Tööriistaribad ja laiendid“ (Toolbars and Extensions)

  Otsi sulle avanenud akna vasakust menüüst „Tööriistaribad ja laiendid“ (Toolbars and Extensions) ning seejärel vali paremalt „IE Token Signing plugin“.

  Samm 3: Veendu, et plugina olek oleks „Lubatud“ (Enabled)

  Kontrolli, et IE Token Signing plugin’a olek oleks „Lubatud“ (Enabled või allowed). Juhul, kui näed staatusena „Keelatud“ (disabled või not allowed), muuda plugina staatust klikates nupul „Luba“.

  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-internetexolorer-EST-2-1024x626

  Samm 4: kontrolli, kas ID-kaart töötab nüüd

  Kontrolli, kas Internet Explorer võimaldab nüüd ID-kaardi abil e-teenustesse, näiteks internetipanka, sisse logida ja seal tehinguid teostada/allkirjastada/tegevusi kinnitada.

  Kui sul on ikka ID-kaardi kasutamisega probleeme, ent DigiDoc4 loeb ID-kaardi andmeid korrektselt sisse, lähtesta kindlasti oma Internet Exploreri algsätted ning tee arvutile restart.

  Internet Explorer veebibrauseri algsätete taastamine:

  • Vajuta ülal paremas servas hammasratast meenutavale ikoonile ja vali ‘Interneti-suvandid‘ (Internet options)
  • Avanenud aknas vajuta ‘Täpsemalt‘ (Advanced)
  • Tee klõps valikul ‘Taasta täpsustatud sätted‘ (Restore advanced settings)
  • Seejärel vajuta kahel korral ‘Lähtesta‘ (Reset)
  • Sulge aken, vajutades ‘OK
  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-internetexolorer-EST-3

  Internet Exploreri seadistamise videojuhis:

  Peida
 • Brauseri seadistamine: Google Chrome

  Vaata Peida

  Samm 1: Ava „Laiendused“ (Extensions)

  Vajuta Google Chrome paremas servas kolme punktiga ikoonile ning vali ‘Rohkem tööriistu Laiendused‘ (More tools → Extensions).

  Samm 2: Luba „Token signing“ plugina kasutus.

  Avaneb uus vaheleht laiendustega, leia siit Token signing nimeline plugin ning veendu, et selle kasutamine on ‘Lubatud‘ (Enabled). See plugin ongi vaikimisi juba lubatud ja seda sa ise muuta ei saa!

  Samm 3: Kontrolli, kas ID-kaardi kasutamine on nüüd võimalik.

  Muudatuse jõustumiseks sulge Google Chrome brauser (kõik aknad, kui sul oli mitu lahti!) , ava siis Chrome uuesti ja proovi uuesti allkirjastada sama toimingut, mis enne ebaõnnestus.

  Google Chrome veebilehitsejas esineva vea tõttu võib juhtuda, et plugin on olemas aga staatuseks kuvatakse „Keelatud“ (Disabled). Sellisel juhul tuleb avada Chrome veebipoes Token signing ja sealt see taas lubada vajutades „Luba“ (Enable) nupule.
  Kui see plugin on olemas, ent staatuseks on midagi muud, võta ühendust ID-abiga.

  Videojuhis Google Chrome pluginate seadistamiseks

  Peida
 • Brauseri seadistamine: Mozilla Firefox

  Vaata Peida

  Samm 1: ava „Lisad“ (Add-ons)

  Saad seda teha, klõpsates kõigepealt Mozilla Firefox paremas servas asumal kolme kriipsuga ikoonil ning valides avanenud menüüst “Add-ons and Themes

  Samm 2: ava Mozilla Firefox lisade halduris laiendused

  Lisade halduri vasakpoolses menüüs on puzzle-tüki ikooniga valik „Laiendused“ (Extensions). Klõpsa sellel ning keri avanenud vaates ette ID-ikooniga laiendused PKCS11 loader ja Token signing.

  Samm 3: luba laienduste kasutamine.

  Kontrolli, et PCS11 loader ja Token Signing laiendused ei oleks välja lülitatud. Vajadusel saad laiendused lubada, vajutades paremal pool olevale nupule.

  Kui laiendused olid sisse lülitatud, võid proovida laiendused välja lülitada, brauser taaskäivitada ja siis need uuesti lubada.

  Samm 4: kontrolli ID-kaardi töötamist brauseris.

  Pärast seda, kui oled lubanud Token Signing ning PCS11 loader laienduste kasutamise, tee oma veebilehitsejale restart: kõik peaks töötama!

  Kui sul on endiselt probleeme ID-kaardi kasutamisega Firefoxis, tee brauseriseadistused uuesti lahti – ainult et nüüd kõigepealt keela nii PCS11 loader kui Token Signing laienduste kasutamine (Disable), tee brauserile restart, luba need laiendused uuesti (Enable) ning seejärel tee arvutile restart nii, et ID-kaardi lugeja on arvutiga kogu aeg ühendatud ja ID-kaart on lugejas sees. Kui arvuti on uuesti käima läinud, ava esimese programmina DigiDoc4 ning kontrolli, et kaardi andmed loetakse sisse korrektselt. Seejärel proovi uuesti ID-kaarti Firefox brauseris kasutada.

  Videojuhis Mozilla Firefox seadistamiseks

  Peida
 • Brauseri seadistamine: Safari

  Vaata Peida

  NB! Kõige uuema ID-tarkvara ja vajalikud veebikomponendid saad salvestada ja paigaldada Paigalda ID-tarkvara lehelt.

  Samm 1: ava Safari laiendused (Extensions)

  Ava Safari veebibrauseris menüü „Safari“ ja vali sealt „Safari Exensions“.

  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-safari-1

  NB! Vanematel Safari versioonidel asub plugin asukohas Preferences → Websites. Juhul, kui see on ka sinu veebibrauseris nii, tuleks sul oma brauserit kindlasti uuendada – isegi siis, kui sul on võimalik „token signing“ lubada ja ID-kaart hakkab tööle.

  Samm 2: ava Extensions tab

  Sulle avatakse laienduste aken – otsi sealt horisontaalsest ülemisest menüüst puzzle-ikooniga menüülink „Extensions“ ning klõpsa sellel. Seejärel kontrolli, et vasakmenüüs oleks linnuke valiku „Token Signing“ (iD-ikooniga link) ees.

  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-safari-2

  Samm 3: kontrolli, kas kõik töötab

  Pärast seda, kui oled Token Singing plugina kasutuse lubanud, peaks ID-kaardi kasutamine Safaris töötama. Vajadusel tee oma arvutile restart ja proovi uuesti.

  Kui ID-kaart aga endiselt tööle ei hakka, kontrolli, et DigiDoc4 loeks sinu ID-kaardi andmed korrektselt sisse – ehk on asi kaardis või kaardilugejas. Samuti võid alati kasutada mõnda teist veebibrauserit (näiteks Firefox) või võtta ühendust ID-abiga.

  Videojuhis Safari pluginate seadistamiseks

  Peida
 • Brauseri seadistamine: Microsoft Edge (Chromium)

  Vaata Peida

  Samm 1: Ava „Laiendused“ (Extensions)

  Vajuta Microsoft Edge paremas servas kolme punktiga ikoonile ning vali ‘Laiendused‘ (Extensions).

  edge seaded

  Samm 2: Luba „Token signing“ plugina kasutus

  Avaneb uus vaheleht laiendustega, leia siit Token signing nimeline plugin ning veendu, et selle kasutamine on ‘Lubatud‘ (Enabled). See plugin ongi vaikimisi juba lubatud ja seda sa ise muuta ei saa!

  edge plugin
  • Kui see plugin on olemas, ent staatuseks on midagi muud peale Lubatud/Enabled (näiteks Keelatud, Piiratud, Disabled vms), võta ühendust ID-abiga.

  Samm 3: Kontrolli, kas ID-kaardi kasutamine on nüüd võimalik.

  Muudatuse jõustumiseks sulge Microsoft Edge brauser (kõik aknad, kui sul oli mitu lahti!) , ava siis Edge uuesti ja proovi uuesti allkirjastada sama toimingut, mis enne ebaõnnestus.

  Juhul, kui vajalikud Microsoft Edge laiendused on sinu arvutis olemas ning Token Signing on lubatud, aga sa ei saa endiselt Microsoft Edges ID-kaardiga e-teenuseid tarbida, proovi Microsoft Edge brauserit uuendada ja kasuta seni ID-kaarti nõudvateks tegevusteks mõnda teist veebilehitsejat, näiteks Mozilla Firefox’i.

  Peida

3. Ehk segab ID-kaardi kasutamist mõni muu tarkvara?

Kas DigiDoc4 loeb ID-kaardi andmed sisse korrektselt, kuid e-teenuseid ei õnnestu ikkagi kasutada? Näiteks ei küsita sinult e-teenustesse sisenemisel PIN1 koodi ega sertifikaati? Või PIN-koodi küll küsitakse, ent e-teenustesse sisenemisel saad vaid „autentimine ebaõnnestus“ tüüpi veateate?

Võimalik, et selle tõrke taga on mõni kolmandate osapoolte tarkvara. Enamasti võib ID-kaardi kasutamist segada turvatarkvara vale seadistus või mõni reklaam- või pahavara, mille olemasolust ei pruugi sa isegi teadlik olla.

Ava oma arvutis juhtpaneel või start-menüüst programmide (ProgramsApplications vms) loetelu ning kontroll, kas sinu arvutisse on paigaldatud mõni selline tarkvara, mida peaks täiendavalt seadistama või deinstalleerima.

 • Turvatarkvara: kolmandate osapoolte tarkvara tõrked

  Vaata Peida

  Vahel juhtub, et ID-kaardi kasutamist segab hoopis mõni teine sinu arvutisse paigaldatud tarkvara. Enamasti on selleks mõni turvatarkvara, mis mõeldud viirusetõrjeks vms.

  Juhised levinumate turvatarkvarade seadistamiseks:

  Samuti võib juhtuda, et ID-kaardi kaardi kasutamist segab mõni reklaami- või pahavara, mis võib sinu arvutisse olla sattunud ka sinu teadmata.

  Kontrolli, ega sinu arvutis ei ole ID-kaardi tööd segavat reklaami- või pahavara.

  Levinumad segajad on:

  • Superfish Inc. VisualDiscovery (Lenovo arvutid)
  • Web Companion
  • AdFender
  • BitDefender Free
  Peida

4. Mida ma veel teha saaksin?

Juhul, kui su arvuti ekraanile ilmub veateateid, loe need alati rahulikult ja mõttega läbi: nii leiad kõige kiiremini üles vajalikud juhised tõrke eemaldamiseks!

Kui probleemide taga on värskelt selgunud turvariski ilmnemine, leiad vajaliku info id.ee uudiste sektsioonist.

Kindlasti võid alati abi saamiseks pöörduda meie ID-abiliini poole: kiirete küsimuste korral helista, ent täpsete ja lihtsalt järgitavate kirjalike juhiste saamiseks soovitame alati kasutada pigem „Teavita meid probleemist“ vormi. Ära unusta vormile diagnostikafaili lisamast! Vajalikud juhised diagnostikafaili salvestamiseks leiad vormi juurest.