ID-kaardi sertifikaatide kehtivus

Oma ID-kaardi sertifikaatide kehtivust näed sa DigiDoc4 avamisel. ID-kaardi tarkvara annab sulle aegunud sertifikaatidest kohe märku ning jagab infot, kuidas edasi tegutsema peaksid. Ilma kehtivate sertifikaatideta ei saa ID-kaarti elektrooniliste toimingute tegemiseks kasutada, näiteks ei saa sa sisse logida panka ega digiallkirjastada dokumente! 

Sertifikaadid kehtivad vaikimisi täpselt sama kaua, kui nendega seotud digitaalne dokument. Turvalisuse kaalutlustel võib aga juhtuda, et sertifikaatide kehtivust tuleb pikendada, siis annab DigiDoc4 sulle kohe sellest märku. Suurematest turvauuendustest teavitavad DigiDoc4’le lisaks ka id.ee veebilehelt ning massimeedia.  

Ära unusta, et ID-kaardi reisidokumendina kasutamist saad jätkata kaardi kehtivusaja lõpuni ka siis, kui sinu ID-kaardi sertifikaadid on peatatud või blokeeritud: piiri ületamisel või ametiasutustes isiku tuvastamisel ei ole sertifikaate vaja!  

Sertifikaatide kehtivus on seotud digitaalse dokumendiga: 

  • Mobiil-ID sertifikaadid on seotud SIM-kaardiga ja nende algne kehtivusaeg on 5 aastat. SIM-kaardi vahetamisel – isegi, kui teie telefoninumber jääb samaks – kaob võimalus vanade sertifikaatide kasutamiseks. Täpsemat lisainfot küsi oma mobiilioperaatorilt.   
  • Smart-ID puhul kehtivad sertifikaadid sama kaua, kui kehtib Smart-ID konto, ehk 2 aastat. Smart-ID konto on seadmepõhine ning igal seadmel on oma sertifikaadid.  
  • ID-kaardi puhul on sertifikaatide kehtivus seotud ID-kaardi kehtivusajaga: vaikimisi on selleks 5 aastat.  

Mis eristab ID-kaardi kehtivust sertifikaatide kehtivusest? 

Füüsilisele ID-kaardile trükitud kehtivusaeg näitab kaardi kehtivust isikut tõendava dokumendina (näiteks piiriületusel, ametiasutustes jne). Tänapäeval väljastatakse Eestis 5-aastase kehtivusajaga ID-kaarte, ja täpselt sama kehtivusaeg on ka kaardiga kaasatulnud sertifikaatidel.  

image-1024x646

Kaardiga seotud sertifikaatide kehtivusaega näed DigiDoc4 kaudu. Ära muretse, kui sertifikaatide kehtivusaeg erineb ID-kaardi omast: see näitab lihtsalt seda, et sinu sertifikaate on vahepeal värskendatud! Kehtivaid sertifikaate on sul vaja oma ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks (e-teenustesse sisenemiseks, pangaülekannete kinnitamiseks, dokumentide allkirjastamiseks jm).  

Aeg-ajalt on vaja sertifikaate uuendada ka siis, kui nende kehtivusaeg veel läbi pole. Peamiselt on selle põhjuseks turvakaalutlused, nii et suhtu sertifikaatide uuendamise nõudesse alati tõsiselt! 

Alates 26. oktoobrist 2017 välja antud ID-kaardid on juba uuendatud tarkvaraga ja neid kaarte ise enam uuendama ei pea  

Oluline info sertifikaatide kohta: 

Teavita Politsei- ja Piirivalveametit kohe, kui avastad, et sinu ID-kaart on varastatud.  

Kindlasti tuleb varastatud ID-kaardi puhul peatada ID-kaardi sertifikaadid: ainult nii saad end kaitsta võimaliku identiteedivarguse eest.  

Täpsemat infot sertifikaatide kasutamise kohta leiad ID-kaardi sertifikaatide kasutustingimustest.