Mozilla Firefox seadistamine ID-kaardi kasutamiseks

ID-kaardi kasutamiseks Mozilla Firefox veebilehitsejas on sul vaja hoida oma ID-tarkvara värskena, kindlasti ära unusta ka veebilehitseja enda tarkvara uuendada. Lisaks tuleb sul lubada Firefoxi veebilehitsejas laienduste „Web eID“ ning „PKCS11 loader“ kasutamine.

NB! Mobiilsete seadmete (telefon, tahvelarvuti jne.) veebilehitsejas ei ole Web eID laiendust. Web eID laiendus on ainult arvuti veebilehitsejas.

Tõrgete tekkides – näiteks ei õnnestu sul e-teenustesse siseneda, digiallkirja anda, tegevusi kinnitada vms – on kõige levinumaks põhjuseks aktiveerimata Web eID ja PKCS11 laiendused.

Meie samm-sammult juhiste abil saad lihtsalt ja mugavalt kontrollida, et sinu Firefox oleks ID-kaardi kasutamiseks töövalmis!

Samm 1: Ava veebilehitsejas laiendused

Vajuta Firefox veebilehtsejas paremas servas kolme kriipsuga ikoonile ning vali "Lisad ja teemad" (Add-ons and themes).

Samm 2: Vali halduris laiendused

Lisade halduri vasakpoolses menüüs on puzzle-tüki ikooniga valik „Laiendused“ (Extensions). Klõpsa sellel ning näete avanenud vaates ID-ikooniga laiendusi:

"Web eID" Windows ja macOS operatsioonisüsteemidele

"Web eID" ja "PKCS11 loader" Ubuntu operatsioonisüsteemile

NB! Juhul, kui laienduste valikus on “Token signing” laiendus, tuleb see eemaldada. Juhised eemaldamiseks leiad siit.

Samm 3: Luba "Web eID" ja "PKCS11" loader laienduste kasutamine

Avaneb uus vaheleht laiendustega. Leia Web eID nimeline laiendus ning veendu, et selle kasutamine on ‘Lubatud‘ (Enabled) olekus. Juhul, kui ei ole, siis luba see.

Ubuntu operatsioonisüsteemil peab olema paigaldatud "Web eID" ja "PKCS11 loader" laiendused. Windows ja macOS operatsioonisüsteemidel peab olema ainult "Web eID" laiendus.

Sinine indikaator paremal ääres viitab aktiveeritud olekut.

Kui kogemata eemaldasite veebilaienduse "Web eID" või "PKCS11 loaderi", võite selle Mozilla Firefox veebipoest käsitsi tagasi installida.
Web eID - https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/web-eid-webextension/
PKCS11 loader - https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/pkcs11-module-loader/

 • Ubuntu – kui ei õnnestu “PKCS11 loader”-laienduse paigaldamine Mozilla Firefox veebilehitsejasse

  Vaata Peida

  Kui laienduse paigaldamine ei ole mingil põhjusel võimalik, toimige järgmiselt:

  • Alates Ubuntu 21.10 versioonist on vaikimisi paigaldatud Firefox SNAP-na, milles ei saa ID-kaarti kasutada veebis autentimiseks ja allkirjastamiseks. Olukorra lahendamiseks Firefoxi veebilehitsejas ID-kaardiga veebis autentimiseks ja allkirjastamiseks tuleks paigaldada Firefoxi tavaversioon. (Firefoxi SNAP-i eemaldamine eemaldab KÕIGI kasutajate Firefox profiilid. Soovitame enne Firefox SNAP eemaldamist Mozilla Firefox profiilid varundada). Selleks leiate juhised siit.
  • Kontrollige Mozilla Firefoxi värskendusi. Kui neid on, paigaldage need ning taaskäivitage veebilehitseja kaks korda.
  • Kui teil on viirusetõrjetarkvara olemas, konfigureerige see vastavalt või eemaldage see ajutiselt.
  Peida

Samm 4: Kontrolli ID-kaardi töötamist veebilehitsejas

Pärast seda, kui oled lubanud Web eID ja PKCS11 loader laienduste kasutamise (samm 3), tee oma veebilehitsejale taaskäivitus: kõik peaks töötama!

Turvatarkvara

Vahel segab ID-tarkvara tööd, seal hulgas ID-kaardi kasutamist mõne kolmandate osapoolte loodud tarkvara – näiteks viirusetõrje, reklaamivara vms. Juhised turvatarkvarade korrektseks seadistamiseks leiab siit.