Mis vahe on .ddoc, .bdoc ja .asice formaadis digiallkirjastatud dokumendil?

2014. aastal loodi uus BDOC allkirjaformaat eesmärgiga vahetada välja seni kasutusel olnud DDOC. Uue formaadi kasutuselevõtmise eelisteks on kõrgem turvalisus, dokumentide pikaajaline säilivus ja parem ühilduvus rahvusvahelises kontekstis. 

Uuest BDOC digiallkirjaformaadist on olemas kaks alamformaati, mis on tehniliselt erinevad. Selleks, et tavakasutaja suudaks neid paremini eristada kasutatakse nende puhul erinenevaid faili laiendeid - .bdoc ja .asice. Nende tehniline erinevus on kirjeldatud allpool.

DigiDoc klient tarkvaraga alates versioonist 3.10 saab luua, verifitseerida ja allkirjastada mõelmat formaati. Vaikimisi loob tarkvara digiallkirjastatud faili laiendiga .bdoc. Seadete all on võimalik käsitsi formaati soovi korral muuta. DDOC dokumente alates 2015. aastast enam luua ei soovitata. 

Enamus Eesti asutusi ja e-teenuseid on üle läinud juba BDOC formaadile, ent võib juhtuda, et nende infosüsteem suudab esialgu vastu võtta .ddoc laiendiga dokumente. Rahvusvaheliselt aga tunnustatakse eelkõige formaati, mille laiendiks on .asice. 

  • .bdoc ehk BDOC-TM ehk ASiC-E LT-TM allkiri on BDOC allkiri ajamärgendiga - allkirja pikaajaline tõestusväärtus on tagatud kasutades RFC 2560 standardil põhinevat ajamärgendit (time-mark). See on Eestis vaikimisi kasutusel olev allkirjaformaat alates 2015. aastast, tegemist on Eesti-spetsiifilise formaadiga.
  • .asice ehk BDOC-TS ehk ASiC-E LT allkiri on BDOC allkiri ajatempliga - erinevalt LT-TM formaadist on allkirja pikaajaline tõestusväärtus tagatud RFC 3161 standardil põhineva ajatempliga (time-stamp). ASiC-E LT allkiri on parima rahvusvahelise ühilduvusega. 

BDOC formaadi kasutuselevõtmisel tuleks erinevate profiilide valimisel lähtuda allkirjastatud dokumentide kasutuse eesmärgist ja eeldatavast kasutajaskonnast. Parima rahvusvahelise ühilduvuse jaoks tuleks allkirjade loomisel kasutada ajatempliga profiili, valideerimisel on soovitatav toetada mõlemat profiili. Tuleks arvestada ka, et juba allkirjastatud dokumendile tuleb allkiri lisada olemasoleva allkirjaga samas formaadis.

Lisainfot leiab BDOC 2.1.2 formaadi spetsifikatsioonist. 

 


KÜSI ABI

Kui sa ei leidnud oma küsimusele vastust, kirjuta meie meeskonnale.  • Vaata juhendit
  • Hinda oma arvutikasutusoskust, et saaksime anda paremaid juhiseid

         

  • Kontroll ebaõnnestus

Kuidas saame artiklit parandada, et sellest rohkem abi oleks?
Saada Sulge