Kas teadsid, et DigiDoc4 rakenduse abil saab lisaks välismaa allkirjade valideerimisele allkirjastada faile ka välismaiste ID-kaartidega?
-
Vaata Peida Kas teadsid, et DigiDoc4 rakenduse abil saad kontrollida ka Läti ja Leedu ID-kaardiga antud digiallkirju?
Läti ja Leedu digiallkirjade kontrollimine
DigiDoc4 abil on võimalik verifitseerida Läti ja Leedu ID-kaartidega antud allkirju juhul, kui need on:
- Läti puhul antud EDOC või ASiC-E formaadis
- Leedu puhul antud BDOC või ASiC-E formaadis.
Mingeid täiendavaid seadistusi sa oma DigiDoc4s tegema ei pea – digiallkirjade kontrollimine toimub täpselt samuti nagu kõigi muude dokumentide puhul.
Läti ja Leedu ID-kaartidega digiallkirjatamine DigiDoc4 rakenduses
Windows operatsioonisüsteemiga arvutites saab DigiDoc4 abil digiallkirjastada ka Läti ja Leedu ID-kaartidega.
Samm 1: paigalda tarkvara
Esmalt on sul vaja alla laadida ja oma arvutisse paigaldada riigispetsiifiline tarkvara:
Kui sinu arvutis ei ole veel DigiDoc4 rakendust, lae alla ja paigalda ID-tarkvara.
Samm 2: dokumentide allkirjastamine.
Kontrolli, DigiDoc4 loeks ID-kaardi andmed sisse korrektselt, ja oledki allkirjastamiseks valmis!
Teada tasub, et:
- Allkirjastada saad ainult ASiC-E formaadis dokumente (see tähendab ka, et kui allkirjastad esimesena, salvestatakse allkirjastatud dokument .asice laiendiga)
- Läti ja Leedu ID-kaardi kasutamine DigiDoc4s toimib sama moodi nagu ID-kaardi kasutamine. Vajadusel loe DigiDoc4 kaudu digiallkirjastamise juhiseid.
- NB! MacOS DigiDoc4 rakenduses Leedu ID-kaardiga allkirjastamiseks on vaja peale DigiDoc4 paigaldamist käsurealt käivitada:
mkdir ~/Library/Containers/ee.ria.qdigidoc4/Data/.mcard
ln ~/.mcard/mcard_history.txt ~/Library/Containers/ee.ria.qdigidoc4/Data/.mcard
- NB! Leedu ID-kaardil ei ole PIN2-koodi: sisesta PIN2-koodi nõudvates kohtades ID-kaardi PIN1-kood.
-
Vaata Peida Kas teadsid, et DigiDoc4 rakenduse abil saad mugavalt ja kiirelt kontrollida Soome ID-kaardiga antud elektroonilisi allkirju ja allkirjastada Soome ID-kaardi abil dokumente?
Soome digiallkirjade kontrollimine
DigiDoc4 abil on võimalik verifitseerida Soome ID-kaartidega antud allkirju juhul, kui need on BDOC või ASiC-E formaadis.
Mingeid täiendavaid seadistusi sa oma DigiDoc4s tegema ei pea – digiallkirjade kontrollimine toimub täpselt samuti nagu kõigi muude dokumentide puhul.
NB! Soome ID kaardiga antud allkiri on elektrooniline allkiri, mitte Eesti seaduse mõistes omakäelise allkirjaga võrdsustatud digiallkiri!
Soome ID-kaardiga antud elektrooniline allkiri omab AdES/QC allkirjataset ning sellest tulenevalt ei vasta see eIDAS kõige kõrgeima allkirja taseme nõuetele. Lihtsamalt öeldes ei ole Soome ID-kaardiga antud allkiri Eestis võrdeline omakäelise allkirja ega Eesti ID-kaardiga antud allkirjaga ja DigiDoc4 kuvab allkirjataseme juures hoiatust: kehtiv (piirangutega).
Loe lähemalt elektrooniliste allkirjade tasemete kohta.
Soome ID-kaartidega digiallkirjastamine DigiDoc4 rakenduses
Windows operatsioonisüsteemiga arvutites saab DigiDoc4 abil elektroonilisi allkirju anda ka Soome ID-kaartidega.
Samm 1: paigalda tarkvara
Esmalt on sul vaja alla laadida ja oma arvutisse paigaldada riigispetsiifiline tarkvara:
- lae alla ja paigalda Soome ID-tarkvara (middleware);
Kui sinu arvutis ei ole veel DigiDoc4 rakendust, lae alla ja paigalda ID-tarkvara.
Samm 2: allkirja andmine Soome ID-kaardiga
Allkirjastamine toimib täpselt nii, nagu ID-kaardi puhul: esmalt sisesta ID-kaart lugejasse ja ühenda see arvutiga, seejärel käivita DigiDoc4.
Ava DigiDoc4 menüüst valik „Allkirjasta ID-kaardiga“ ning järgi DigiDoc4 poolt kuvatavaid juhiseid.
Teada tasub, et allkirja saad anda vaid BDOC või ASiC-E formaadis dokumendile!
Loe lisaks, mida teha, kui soovid digitaalallkirja anda.
-
Vaata Peida Elektroonilise allkirja kehtivust ja kasutuspiiranguid on kõige lihtsam kontrollida DigiDoc4 rakenduse abil. Parema eristamise huvides kasutatakse seal lisaks selgitavale tekstile ka kolme värvi:
- roheline tähistab, et kõik on korras;
- kollane tähistab, et kasutaja peab tähelepanelik olema ja ise otsustama, kas see konkreetne allkiri sobib talle;
-
punane tähistab, et antud olukorras ei saa allkirja kehtivaks lugeda.
Allkirja kehtivuse tähistamine:
- Allkiri on kehtiv (i.k. Signature is valid) – tähistatakse rohelisena. Antud digiallkiri on võrdne omakäeliselt antud allkirjaga.
- Allkiri on kehtiv (Piirangud) (i.k. Signature is valid (Restrictions)) – tähistatakse rohelise ja kollasega. Kasutatakse juhul, kui allkirja tase on AdES/QC ehk tegu ei ole omakäelise allkirjaga võrdväärse allkirjaga, aga see võib sellegipoolest konkreetses olukorras kasutamiseks sobida. Täpsemat infot näeb, kui vaadata allkirja detaile.
- Allkiri on kehtiv (Hoiatused) (i.k. Signature is valid (Warnings)) – tähistatakse rohelise ja kollasega. Hoiatust kuvatakse välja tavaliselt juhul, kui allkiri on küll kehtiv, aga näiteks konteineril on mingi eripära. Tavaliselt on selline eripära tekkinud konteinerite tegemisel kogemata. Kuna aga konteinerit ei ole võimalik muuta ilma, et allkiri kehtetuks muutuks, siis näidatakse nende kohta välja hoiatust. Täpsemat infot näeb, kui vaadata allkirja detaile.
- Allkiri on teadmata (i.k. Signature is unknown) – tähistatakse punasega. Tähendab see seda, et programmil ei õnnestunud allkirja kehtivust sel hetkel kontrollida. Täpsemat infot näeb, kui vaadata allkirja detaile.
- Allkiri ei ole kehtiv (i.k. Signature is not valid) – tähistatakse punasega. Tähendab, et antud digiallkiri on tunnistatud mittekehtivaks.
Pikemalt on sellest teemast juttu RIA blogis.
-
Vaata Peida Alates juulist 2016 hakkas kehtima Euroopa Liidu otsekohalduv rakendusakt, mis jõustab eIDAS-määruse. Sellest tulenevalt eristatakse neljal tasemel e-allkirju:
-
tase – QES (Qualified Electronic Signature)
E-allkirja kõrgeim tase, mis on võrdsustatud omakäelise allkirjaga ja mida nimetatakse Eestis ka digiallkirjaks. Allkiri vastab standardites kehtestatud tehnonõuetele. Kontrollitud on nii allkirja omaniku taust kui ka sertifikaadi väljaandja taust. Lisaks on allkiri antud sobivaks tunnistatud vahendi abil (Eestis on selleks ID-kaart, digi-ID, Mobiil-ID, kvalifitseeritud Smart-ID konto. Loe lähemalt digitaalsete dokumentide kohta). -
tase – AdES/QC – Täiustatud (Advanced)
E-allkiri koos kvalifitseeritud sertifikaadiga (Qualified Certificate). Allkiri vastab standardites kehtestatud tehnonõuetele. Kontrollitud on nii allkirja omaniku taust kui ka sertifikaadi väljaandja taust. - tase – AdES (Advanced Electronic Signature) – Allkiri vastab standardites kehtestatud tehnonõuetele, aga allkirja andmiseks kasutatud sertifikaadi omaniku taust ja sertifikaadi väljaandja taust ei pruugi olla teada.
- tase – Muud elektroonilised allkirjad – igasugused muud elektroonilisel kujul antud allkirjad, mis ei vasta kehtivatele standarditele.
-
tase – QES (Qualified Electronic Signature)