ID-tarkvara paigaldamine ja uuendamine on väga lihtne! Meie veebileht pakub automaatselt sinu arvuti operatsioonisüsteemiga sobiva kõige värskema tarkvara. Klõpsa lihtsalt allpool olevatel Laadi alla nuppudele ja järgi ekraanil olevaid juhiseid. Juhul kui jääd ID-tarkvara uuendamise või paigaldamisega hätta, siis leiad täpsemad juhised altpoolt.
ID-tarkvara on võimalik paigaldada ja uuendada ainult Windowsi, macOS ja Ubuntu ID-tarkvara poolt toetatud operatsioonisüsteemidel. Loe rohkem siit.
Laadi Windows arvuti jaoks ID-tarkvara
Laadi macOS arvuti jaoks ID-tarkvara
Laadi Linux arvuti jaoks ID-tarkvara
ID-tarkvara Windows operatsioonisüsteemile
ID-tarkvara versioon: 24.9, DigiDoc4 versioon: 4.6.0.5305, avalikustatud 07.10.2024
ID-tarkvara toetatud operatsioonisüsteemid: Windows 10 (64-bit), Windows 11, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022
Juhised Windows arvutisse ID-tarkvara paigaldamiseks ja uuendamiseks
VaataPeida
Tarkvara paigaldamine
Windowsi puhul tuleb pärast tarkvara alla laadimist see ka arvutisse paigaldada (ehk installeerida).
Samm 1 : Kõigepealt soovitame sulgeda kõik internetibrauseri aknad. Seejärel ava oma arvutis kaust, kuhu ID-tarkvara faili salvestasid (näiteks "Allalaaditud failid"või "Downloads“) ning tee failinimel topeltklõps: paigaldamine käivitub automaatselt.
Ära muretse – kõik vajalikud juhised kuvatakse sulle ekraanile ja kogu protsess toimub justkui iseenesest. Kui kaua see aega võtab, sõltub sinu arvuti kiirusest, aga üldiselt peaks kogu protsess võtma vaid mõne minuti.
Windows võib küsida kasutajakonto kontrolli. Vajuta nupule "Jah".
NB! ID-tarkvara võib paigaldamisel kuvada veebilehitseja sulgemise teate. Teade kuvatakse juhul, kui arvutisse on paigaldatud vanem ID-tarkvara versioon, kui 2022.01. Teate kuvamisel tuleb veebilehitseja sulgeda ja jätkata ID-tarkvara paigaldamist vajutades nupule "Proovi uuesti" / "Retry".
Samm 2 : Kui tarkvara on arvutisse paigaldatud ja kasutamiseks valmis, näed ekraanil vastavat teadet. Vajuta nupule "Sulge".
Veebibrauserite seadistamine ID-kaardi kasutamiseks juhised leiab siit.
Tarkvara uuendamine
ID-tarkvara värskendamiseks on kaks võimalust:
Laadi ID-tarkvara installer kodulehelt www.id.ee alla, käivita see ja järgi samu juhiseid, mis programmi esmasel paigaldamisel.
Alusta saadaolevate värskenduste otsimist rakenduse enda seadetest:
Samm 1 : Kõigepealt soovitame sulgeda kõik internetibrauseri aknad. Seejärel ava DigiDoc4 klient ja vajuta paremas ülanurgas nuppu "Seaded".
Pärast seda peaks ilmuma kinnitusteade ja avanema uuendamise dialoogiaken. Vajuta nuppu "Sulge".
Samm 3 : Kui näed dialoogiakna ülaosas teadet "ID-tarkvara uuendusi ei ole saadaval", tähendab see, et ID-tarkvarale pole hetkel värskendusi ja on installitud uusim ID-tarkvara versioon.
Vastasel juhul teavitab dialoogiaken saadaolevast värskenduse versioonist. Vajutades nupul "Alusta paigaldust", alustatakse ID-tarkvara värskenduse allalaadimist. Pärast värskenduse allalaadimist teatab uus dialoogiaken, et saad värskendusprotsessi alustada. Selle käivitamiseks vajuta nuppu "Käivita".
NB! Pane tähele, et dialoogiakende keel sõltub arvuti operatsioonisüsteemi liidese keelest, mitte DigiDoc4 kliendi liidese keelest.
Pärast seda järgi installija ekraanil kuvatavaid juhiseid. Installimisprotsessi lõpus ID-tarkvara värskendatakse.
Juhised macOS arvutisse ID-tarkvara paigaldamiseks ja uuendamiseks
VaataPeida
Pane tähele, et macOS operatsioonisüsteemi puhul tuleb sul oma arvutisse salvestada ja installeerida kolm eraldi tarkvarakomplekti:
ID-kaardiga veebis autentimise komponendid Chrome ja Firefox allkirjastamise komponendid*: neid on sul vaja selleks, et saaksid internetibrauserist e-teenustesse, näiteks internetipanka ja Eesti.ee lehele siseneda, seal tehinguid teha ja allkirju anda.
DigiDoc4 klient: seda vajad oma arvutis digiallkirjastamiseks, ID-kaardi kasutamiseks jne.
Samm 1 : Salvesta tarkvarapakett oma arvutisse ja tee installeerimiseks topeltklõps failinimel. Lisaks soovitame sulgeda kõik internetibrauseri aknad. Kõigepealt paigalda veebikomponendid.
Samm 2 : Tarkvara paigaldamine käib imelihtsalt – kõik vajalikud juhised ilmuvad sulle ekraanile. Enne järgmise sammu juurde liikumist loe läbi ekraanil olev info läbi!
Samm 3 : Vajutades Customise saab eemaldada Firefoxi- ning Chrome autentimise ja allkirjastamise toele. Estonian ID-card support on ID-kaardi tööks vajalik komponent.
Samm 4 : Avaneb uus aken Mac App Store kus saab paigaldada Web eID toe Safarile ning DigiDoc4 kliendi.
Paigalda need vajadusel. Vajalik on Apple konto omamine.
* Veebis autentimise ja allkirjastamise komponentide paigaldamine ei ole kohustuslik: vajad neid ainult juhul, kui soovid ID-kaardi abil internetiteenustesse siseneda.
Juhised Linux arvutisse ID-tarkvara paigaldamiseks ja uuendamiseks
Samm 2: Ava terminal ning leia skripti kataloog. Ava terminal ning navigeeri käsklusega “cd Kausta nimi” kataloogi, kuhu salvestasid paigaldusskripti. Ära lisa jutumärke! Näiteks võib navigeerimiskäsklus välja näha selline: cd /home/kasutajanimi/Downloads
Samm 3: Käivita automaatskript. Skripti käivitamiseks sisesta Terminali käsklus: sh install-open-eid.sh ja vajuta Enter.
Samm 4: Sisesta kasutaja parool. Parooli kirjutades justkui ei toimu midagi – ära lase ennast sellest segada 🙂 Kui oled parooli õigel kujul sisestanud, vajuta Enter.
Samm 5: Näed terminalis küsimust “Do you want yo continue? [Y/n]”. Nõustu jätkamisega, sisesta klaviatuuril Y ja vajutades Enter.
Samm6: Eduka DigiDoc4 klient/ID-tarkvara paigaldamise korral kuvatakse terminalis "Thank you for using Estonia ID card!" teadet. Terminali akna võib sulgeda.
RIA DigiDoc rakendus
RIA DigiDoc on tasuta mobiilirakendus, mis mõeldud mobiil-ID, Smart-ID ja ID-kaardi kasutamiseks nutitelefonis. RIA DigiDoc abil saad kiiresti, lihtsalt ja mugavalt dokumente digiallkirjastada ja digiallkirjade kehtivust kontrollida, faile krüpteerida ja dekrüpteerida; faile avada, salvestada ja jagada.
Peale ID-tarkvara paigaldamist ilmub Google Chrome veebilehitsejas paremale ülemisse nurka Web eID laienduse teavitus. E-teenustes ID-kaardiga allkirjastamiseks vajuta aknas "Luba laiendus" ja kõik peaks töötama.
Juhul, kui vastavat teadet sinu veebilehitsejas ei ilmunud, jätka Samm 2.
Samm 2: Ava veebilehitsejas laiendused
Sõltuvalt brauseri versioonist võivad need seaded asuda kahes erinevas kohas:
Vajuta Google Chrome paremas servas kolme punktiga ikoonile ning vali "Rohkem tööriistu → Laiendused" (More tools → Extensions)
Vajuta Google Chrome paremas servas kolme punktiga ikoonile ning vali "Laiendused → Laienduste haldamine" (Extensions → Manage Extensions)
Samm 3: Luba „Web eID“ laienduse kasutus
Avaneb uus vaheleht laiendustega, leia siit Web eID nimeline laiendus veendu, et selle kasutamine on "Lubatud" (Enabled) olekus. Juhul, kui ei ole, siis luba see.
Sinine indikaator paremal nurgas viitab laienduse aktiveeritud olekut
Kui kogemata eemaldasite veebilaienduse "Web eID", võite selle Chrome'i veebipoest käsitsi tagasi installida.
NB! Juhul, kui laienduste valikus on “Token signing” laiendus, tuleb see eemaldada. Juhised eemaldamiseks leiad siit.
Samm 4: Kontrolli ID-kaardi töötamist veebilehitsejas
Pärast seda, kui oled lubanud Web eID laienduse kasutamise (samm 3), tee oma veebilehitsejale taaskäivitus: kõik peaks töötama!
Turvatarkvara
Vahel segab ID-tarkvara tööd, seal hulgas ID-kaardi kasutamist mõne kolmandate osapoolte loodud tarkvara – näiteks viirusetõrje, reklaamivara vms. Juhised turvatarkvarade korrektseks seadistamiseks leiab siit.
Vajuta Firefox veebilehtsejas paremas servas kolme kriipsuga ikoonile ning vali "Lisad ja teemad" (Add-ons and themes).
Samm 2: Vali halduris laiendused
Lisade halduri vasakpoolses menüüs on puzzle-tüki ikooniga valik „Laiendused“ (Extensions). Klõpsa sellel ning näete avanenud vaates ID-ikooniga laiendusi:
"Web eID" Windows ja macOS operatsioonisüsteemidele
"Web eID" ja "PKCS11 loader" Ubuntu operatsioonisüsteemile
NB! Juhul, kui laienduste valikus on “Token signing” laiendus, tuleb see eemaldada. Juhised eemaldamiseks leiad siit.
Samm 3: Luba "Web eID" ja "PKCS11" loader laienduste kasutamine
Avaneb uus vaheleht laiendustega. Leia Web eID nimeline laiendus ning veendu, et selle kasutamine on ‘Lubatud‘ (Enabled) olekus. Juhul, kui ei ole, siis luba see.
Ubuntu operatsioonisüsteemil peab olema paigaldatud "Web eID" ja "PKCS11 loader" laiendused. Windows ja macOS operatsioonisüsteemidel peab olema ainult "Web eID" laiendus.
Sinine indikaator paremal ääres viitab aktiveeritud olekut.
Ubuntu – kui ei õnnestu “PKCS11 loader”-laienduse paigaldamine Mozilla Firefox veebilehitsejasse
VaataPeida
Kui laienduse paigaldamine ei ole mingil põhjusel võimalik, toimige järgmiselt:
Alates Ubuntu 21.10 versioonist on vaikimisi paigaldatud Firefox SNAP-na, milles ei saa ID-kaarti kasutada veebis autentimiseks ja allkirjastamiseks. Olukorra lahendamiseks Firefoxi veebilehitsejas ID-kaardiga veebis autentimiseks ja allkirjastamiseks tuleks paigaldada Firefoxi tavaversioon. (Firefoxi SNAP-i eemaldamine eemaldab KÕIGI kasutajate Firefox profiilid. Soovitame enne Firefox SNAP eemaldamist Mozilla Firefox profiilid varundada). Selleks leiate juhised siit.
Kontrollige Mozilla Firefoxi värskendusi. Kui neid on, paigaldage need ning taaskäivitage veebilehitseja kaks korda.
Samm 4: Kontrolli ID-kaardi töötamist veebilehitsejas
Pärast seda, kui oled lubanud Web eID ja PKCS11 loader laienduste kasutamise (samm 3), tee oma veebilehitsejale taaskäivitus: kõik peaks töötama!
Turvatarkvara
Vahel segab ID-tarkvara tööd, seal hulgas ID-kaardi kasutamist mõne kolmandate osapoolte loodud tarkvara – näiteks viirusetõrje, reklaamivara vms. Juhised turvatarkvarade korrektseks seadistamiseks leiab siit.
Selleks, et saaksid Safari veebilehitsejas ID-kaardiga e-teenuseid kasutada, on sul vaja hoida värskena nii ID-tarkvara kui ka Safari veebilehitseja. Lisaks tuleb sul veebilehitsejas lubada “Web eID” laienduse kasutamine.
Tõrgete tekkides – näiteks ei õnnestu sul e-teenustes digiallkirja anda, tegevusi kinnitada vms. – on kõige levinumaks põhjuseks aktiveerimata Web eID laiendus.
Meie samm-sammult juhiste abil saad lihtsalt ja mugavalt kontrollida, et sinu veebilehitseja oleks ID-kaardi kasutamiseks töövalmis!
Samm 1: Ava Safari sätted (Preferences)
Ava Safari menüü „Safari“ ja vali sealt „Preferences...“.
Samm 2: Ava Extensions tab
Sulle avatakse laienduste aken – otsi sealt horisontaalsest ülemisest menüüst puzzle-ikooniga menüülink „Extensions“ ning klõpsa sellel. Seejärel kontrolli, et vasakmenüüs oleks linnuke valiku „Web eID“ (ID-ikooniga link) ees. Nüüd luba laienduse kasutamine kõikidel veebilehtedel. Vajuta nupule "Always Allow on Every Website..." ning luba vajutades "Always Allow on Every Website".
NB! Juhul, kui laienduste valikus on “Token signing” laiendus, tuleb see eemaldada. Juhised eemaldamiseks leiad siit.
Samm 3: Kontrolli, kas kõik töötab
Pärast seda, kui oled Web eID plugina kasutuse lubanud, peaks ID-kaardi kasutamine Safaris töötama. Vajadusel tee oma arvutile taaskäivitus ja proovi uuesti.
Kui ID-kaart aga endiselt tööle ei hakka, kontrolli oma kaarti DigiDoc4 klient rakendusega. Vaata, kas loetakse sinu ID-kaardi andmeid korrektselt, ehk on asi kaardis või kaardilugejas. Samuti võid alati kasutada mõnda teist veebibrauserit (näiteks Mozilla Firefox, Google Chrome) või võtta ühendust ID-abiga.
Turvatarkvara
Vahel segab ID-tarkvara tööd, seal hulgas ID-kaardi kasutamist mõne kolmandate osapoolte loodud tarkvara – näiteks viirusetõrje, reklaamivara vms. Juhised turvatarkvarade korrektseks seadistamiseks leiab siit.
Peale ID-tarkvara paigaldamist ilmub Microsoft Edge veebilehitseja paremale ülemisse nurka Web eID laienduse teavitus. E-teenustes ID-kaardiga allkirjastamiseks vajuta aknas “Lülita laiendus sisse” ja kõik peaks töötama.
Juhul, kui vastavat teadet sinu veebilehitsejas ei ilmunud, jätka Samm 2.
Samm 2: Ava veebilehitsejas laiendused
Vajuta Microsoft Edge paremas servas kolme punktiga ikoonile ning vali ‘Laiendused‘ (Extensions).
Seejärel vajuta avanenud aknas „Halda laiendusi“ (Manage extensions).
Samm 3: Luba „Web eID“ laienduse kasutus
Avaneb uus aken laiendustega, leia siit Web eID nimeline laiendus ning veendu, et selle kasutamine on "Lubatud" (Enabled) olekus.
Sinine indikaator paremal ääres viitab aktiveeritud olekut.
Juhul, kui ei ole, siis luba see. Lubamisel võib veebilehitseja küsida ka täiendavat kinnitust. Kinnituse andmiseks vajuta aknas „Turn on extension“.
Kui kogemata eemaldasite veebilaienduse "Web eID", võite selle Microsoft Edge veebipoest käsitsi tagasi installida.
NB! Juhul, kui laienduste valikus on “Token signing” laiendus, tuleb see eemaldada. Juhised eemaldamiseks leiad siit.
Samm 4: Kontrolli ID-kaardi töötamist veebilehitsejas
Pärast seda, kui oled lubanud Web eID laienduse kasutamise (samm 3), tee oma veebilehitsejale taaskäivitus: kõik peaks töötama!
Turvatarkvara
Vahel segab ID-tarkvara tööd, seal hulgas ID-kaardi kasutamist mõne kolmandate osapoolte loodud tarkvara – näiteks viirusetõrje, reklaamivara vms. Juhised turvatarkvarade korrektseks seadistamiseks leiab siit.
ID-kaardi lugeja
ID-kaardi (digi-ID jms) kasutamiseks arvutis on sul vaja kas eraldi ID-kaardi lugejat või kaardilugejaga arvutit. Kaardilugejaid müüvad pea kõik tehnika- ja arvutipoed, isegi paljud tanklad – küsi julgesti!
ID-kaardi (digi-ID jms) elektrooniliseks kasutamiseks on sul vaja PIN-koode: PIN1-koodi kasutatakse sinu isiku tuvastamiseks ja sisse logimiseks, PIN2-koodi aga tehingute kinnitamiseks ehk digiallkirjastamiseks.
Sertifikaat on elektrooniline tõend, mis seob inimese õigusega teostada juriidiliselt kehtivaid toiminguid. ID-kaardi või muu digitaalse dokumendi kaotamise või varguse korral tuleks kindlasti peatada selle kaardiga seotud sertifikaadid: nii oled kaitstud identiteedivarguste eest!
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.