EMT toob turule mobiil-ID teenuse

01.05.2007

EMT koostöös Sertifitseerimiskeskusega tõi turule mobiil-ID teenuse, mis võimaldab inimesel tõendada oma isikut mobiili vahendusel (näiteks internetipanka või EMT Iseteenindusse sisenemisel) ning anda digitaalset allkirja.

“Sisuliselt on mobiil-ID ID-kaardi edasiarendus mobiiltelefonis,” ütles EMT arendus- ja tehnoloogiadirektor Tõnu Grünberg. “Kuna mobiiltelefon on inimesel kogu aeg kaasas, annab see suurema vabaduse ka isikutuvastust vajavate internetitoimingute sooritamiseks ja digitaalallkirjade andmiseks.”

“Mobiil-ID on särav samm Eesti kui innovaatilise riigi arengus – oleme selle teenusega maailmas esimeste seas. Juba praegu on erinevate maailma riikide, eeskätt Euroopa ekspertide poolt suur huvi teenuse suhtes,” ütles AS-i Sertifitseerimiskeskus juhataja Ain Järv. “Mul on hea meel, et koostöös Arvutikaitse 2009 partneritega oleme loonud uue teenuse, mis soodustab turvalist e-teenuste kasutamist. Nii ID-kaart kui mobiiltelefon on kaks käe- ja taskupärast asja, mis on inimesel enamuse ajast kaasas ning vähese vaevaga saab nende abil oluliselt vähendada e-teenuste kasutamisega seotud riske.”

“Kuivõrd Lätis ja Leedus ei ole laialt levinud ID-kaarti, on just mobiil-ID potentsiaalne kolme Balti riiki ühendav isikutuvastamise ja digiallkirjastamise teenus. Oleme loonud Eesti, Läti ja Leedu teenuse osapooli koondava foorumi, kus loodetavasti sünnib ühtne tehniline standard. Seeläbi muutuks võimalikuks näiteks neis riikides asuvate ettevõtete vaheliste lepingute sõlmimine digiallkirja abil,” lisas Järv.

Sarnaselt ID-kaardiga võimaldab mobiil-ID kasutada internetipankades suuremaid päevalimiite, kui pangad alates 2. maist piiravad koodikaartidega tehtavate tehingute suurust.

Arvutikaitse 2009 algatuse raames sündinud teenuse lepinguid saab sõlmida EMT ja Elioni esindustes. Esialgu on tegu ainult EMT klientidele avatud teenusega.

Teenuse kasutamiseks tuleb kliendil sõlmida EMT või Elioni esinduses mobiil-ID kasutamise leping ning vahetada mobiiltelefoni SIM-kaart. Uue funktsionaalsusega SIM-kaardiga saab lisaks tavapärastele PIN- ja PUK-koodidele kaasa täiendavad koodid, mida on vaja enese identifitseerimiseks internetis ja digitaalallkirja andmiseks.

2007. aasta lõpuni on nii SIM-kaardi vahetus kui teenuse kasutamine EMT kliendile tasuta. Edaspidi maksab kaardivahetus tavalise kaardivahetuse hinna ning teenusel on kuutasu 10 krooni, mille eest saab teha piiramatul arvul isikutuvastamisi ja digitaalallkirjastamisi.

Mobiil-ID teenus tuleb peale lepingu sõlmimist ka aktiveerida. Seda saab teha veebiaadressil www.id.ee ning selleks on vaja ID-kaarti, selle PIN1 koodi ja kaardilugejat.

Aktiveerimine on vajalik maksimaalse turvalisuse tagamiseks, mis on äärmiselt oluline, sest mobiil-ID abil saab näiteks ligipääsu pangakontodele ja võimaluse anda omakäelise allkirjaga võrdse jõuga digitaalallkirja.

Teenuse järgmises faasis plaanitakse koostöös Kodakondsus- ja Migratsiooniametiga lisaks ID-kaardiga aktiveerimisele ka alternatiivseid võimalusi turvalisuse tagamiseks ning siis võib ID-kaardiga aktiveerimisele lisanduda ka muid teenuse aktiveerimise viise.