NFC korduma kippuvad küsimused (KKK)

Siit artiklist leiad vastused ja lahendused enamlevinud küsimustele seoses NFC tehnoloogiaga.

  • NFC abil allkirjastamine RIA DigiDoc mobiilirakenduses

    Vaata Peida

    Valides „ID-kaart“ tuleb allkirjastamiseks kasutada ID-kaarti ja nutiseadmega ühendatud ID-kaardi lugejat, valides „NFC“, saad ID-kaardiga allkirjastada kontaktivabalt ehk ilma ID-kaardi lugejata. NFC lahenduse kohta loe lähemalt siit.

    ID-kaardiga NFC abil allkirjastamine

    ID-kaardiga NFC abil RIA DigiDoc rakenduses allkirjastamisel küsitakse sinu käest ID-kaardi ligipääsu numbrit (CAN) ja ID-kaardi PIN2-koodi. CAN number on 6-kohaline kood, mis asub ID-kaardil sinu pildi all. Sisesta CAN ja PIN2 kood ning vajuta "ALLKIRJASTA". Ole tähelepanelik: CAN numbri korduval valesti sisestamisel (kokku 10 korda) võib kaardi NFC osa lukustuda. Kui CAN number ja PIN2 on sisestatud ilmub uus vaade "Hoia ID-kaarti telefoni lähedal".

    CAN numbri asukoht ID-kaardil, elamisloakaardil ja Digi-ID kaardil:

    Selle järel hoia ID-kaarti telefoni vastas, kuni toimub kaardi lugemine. Reeglina asub telefoni NFC lugeja telefoni ülaosas kaamera(te) juures, kuid mõnel Android mudelil võib NFC lugemine olla telefoni keskosa kohal. NB! Kui telefonil on ümber kate, siis võib see takistada ID-kaardiga kontaktivaba ühenduse loomist. Kui sinu telefon suudab ID-kaardiga ühenduse luua ilmuvad järjestikkused vaated: ID-kaardiga kontaktivaba ühenduse loomine -> Sertifikaadi lugemine -> Ümbriku allkirjastamine -> Allkiri lisatud.

    iOS:

    Android:

    Peida
  • Mis on NFC märgis?

    Vaata Peida

    NFC märgis on kiipkaardil paiknev väike mikrokiip, mis koosneb vaskpoolist ja teatud mahust salvestusruumist. Andmeid saab sellelt märgiselt lugeda või sellele kirjutada ainult siis, kui märgise lähedale tuuakse mõni muu NFC-seade, kuna märgisel pole toiteallikat. NFC-seadme lähedus tekitab märgises voolu ja võimaldab andmeedastust.

    Peida
  • Mis on NFC lugeja?

    Vaata Peida

    Iga toiteallikaga seade, millel on oma NFC antenn (nt. nutitelefon või tahvelarvuti), võib toimida NFC-lugejana. Lugemisseade kasutab oma akut elektromagnetvälja tekitamiseks, mis toidab kõiki selle lähedale toodud NFC märgiseid. Teine levinud näide lugejast on makseterminal, mis kasutab deebet- või krediitkaardi kindlakstegemiseks NFC-d. Kiipkaardi NFC märgise ja telefoni NFC lugeja vaheline andmete edastus on krüpteeritud ning NFC lugeja loob ühenduse ainult ühe NFC märgisega korraga, see väldib soovimatut andmeedastust.

    Peida
  • Kuidas teha kindlaks kas telefonil on NFC?

    Vaata Peida

    Kui tegemist on iPhone’iga (aastast 2015 või uuem), on sellel kindlasti NFC jaoks vajalik riistvara. Android telefonis saab NFC olemasolu kindlaks teha rakenduse seadetest, kus alammenüüs „Ühendatud seadmed” või „Võrk ja ühiskasutus” on NFC näha. Enamik uuemaid Android-telefone toetavad siiski kõik NFC-d.

    Rohkem informatsiooni NFC kohta enamlevinud tootjate kodulehtedelt:

    Juhul, kui Teie telefoni tootjat ei ole antud nimekirjas, palun uurida tootja veebilehelt, kas antud seade toetab NFC-d ning kuidas seda kasutada.

    Peida
  • Kas NFC-d saab välja lülitada?

    Vaata Peida

    iPhone’idel ei saa NFC-d välja lülitada, see funktsionaalsus on vaikimisi alati sisse lülitatud. Kuna telefoni NFC-lugeja tarbib väga vähe akut, siis energiatarbimise seisukohast poleks NFC väljalülitamisest ka palju kasu (erinevalt Wi-Fi või Bluetoothi ​​väljalülitamisest). NFC-ga Android-seadmetes saab reeglina NFC vajadusel välja lülitada menüü seadete alt.

    Peida
  • Kas NFC on turvaline?

    Vaata Peida

    NFC-tehnoloogiat kasutatakse laialdaselt makselahendustes (sh Google Pay, Apple Pay jm) ning seda peetakse turvalisemaks meetodiks kui näiteks traditsioonilist maksekaardi EMV ülekannet. NFC tehnoloogia turvalisust tagab pääsutõendi kasutamine ja krüpteeritud andmeedastus, samuti asjaolu, et NFC sidet õnnestub luua vaid NFC seadete väga lähedase kontakti puhul.

    Peida
  • Kuidas toimub NFC suhtlus ID-kaardi ja telefoni vahel?

    Vaata Peida

    Eesti ID-kaartidega, mis on väljastatud alates 2018. aastast (tootja IDEMIA) saab luua andmevahetuskanali kasutades NFC lugejat (nt telefoni). FID/NFC-funktsionaalsus ongi ID-kaardile loodud selleks, et võimaldada ID-kaardilt andmete lugemist lähiväljaside abil. Andmete lugemine toimub turvaliselt: andmeid on võimalik lugeda ainult PACE turvakanali kaudu ning ID-kaart ei tagasta NFC kaudu ühte kindlat unikaalset identifikaatorit, vaid identifikaator genereeritakse juhuvalikuna iga sessiooni jaoks eraldi (tulenevalt eMRT dokumentidele kohalduva standardi nõuetest). Kui NFC lugeja (telefon) on tuvastanud NFC märgise (kiipkaardil), siis turvakanali loomiseks ja NFC lugeja ja märgise vahelise suhtluse alustamiseks tuleb rakenduses (nt allkirjastamiseks kasutatav rakendus RIA DigiDoc) sisestada CAN number. CAN (Card Access Number) on kuuekohaline kood, mis on trükitud ID-kaardile ja asub kaardi esiküljel pildi all. CAN number on kaardile trükitud ja seda ei ole võimalik muuta. CAN-i kasutatakse kaardi ja rakenduse vahel turvakanali loomiseks ja andmevahetuse krüpteerimiseks.

    Peida
  • Mida teha teavituse "Couldn't find an app that supports NFC tag" korral?

    Vaata Peida

    Juhul, kui tekib sarnane teavitus NFC-ga allkirjastamisel tuleb see teavitus seadme sätetes välja lülitada, et jätkata allkirjastamist. Üldjuhul peaks see valik asuma telefoni seadetes “Ühendused”(Connections)->NFC valiku all. Kui teavitus on välja lülitatud, proovida uuesti allkirjastamist.

    Peida