Soovid alustada mobiil-ID kasutamist

Kas sa tunned huvi mobiil-ID kasutusele võtmise vastu? Väga tore, oled jõudnud õigesse kohta!

Mobiil-ID on moodne, mugav, turvaline ja riiklikult tunnustatud digitaalne isikutunnistus, mille abil saad kiirelt ja lihtsalt näiteks internetipanka kasutada, e-valimistel osaleda eesti.ee teenuseid hallata jne. Erinevalt ID-kaardist ei ole mobiil-ID puhul vaja ei kaardilugejat ega spetsiaalse tarkvaraga arvutit: piisab mobiiltelefonist ja sobivast kõnekaardist/telefonilepingust.

Mobiil-ID kasutamine on jõukohane ka neile, kes tunnevad end arvutikasutuse osas ebakindlalt. Kõik vajalikud juhised ilmuvad lihtsalt sõnastatuna otse telefoni ekraanile – oluline on vaid, et peaksid oma PIN-koodid meeles!

Mobiil-ID teenuse maksumus sõltub operaatori hinnakirjast.

 • Mobiil-ID: mis on üldse mID ehk mobiil-ID?

  Vaata Peida

  Mobiil-ID on elektroonilistes kanalites kasutamiseks mõeldud digitaalne isikutunnistus. Saad sellega siseneda e-teenustesse, kasutada internetipanka, anda digiallkirju, kinnitada ja teostada tehinguid jne.

  Mobiil-ID lahendus baseerub SIM-kaardil ja asub sinu mobiiltelefonis: nii on see sinuga alati kaasas ja mugavalt kasutatav. Mis peamine, mobiil-ID töötab seadmeüleselt – nii võid mobiil-ID abil e-teenuseid kasutada just selles seadmes, mida ise eelistad.

  Täpselt nagu ID-kaardi puhul, vajad ka mobiil-ID kasutamiseks PIN-koode:

  • PIN1 on mõeldud isikutuvastuseks ehk vajalik teenustesse sisenemisel
  • PIN2 on mõeldud allkirjastamiseks ehk vajalik tehingute ja tegevuste kinnitamiseks ja digiallkirja andmiseks.

  Kindlasti tasub meeles pidada, et mobiil-ID ei sobi kasutamiseks isikut tõendava dokumendina, näiteks reisimisel, ja et mobiil-IDsid väljastavad mobiilioperaatorid.

  Peida
 • Mobiil-ID: mID taotlemine

  Vaata Peida

  Mobiil-ID SIM-kaarte väljastavad mobiilsideoperaatorid: TeliaElisa ja Tele2 oma esindustes. Igal operaatoril on mobiil-ID väljastamiseks oma reeglid, näiteks vanusepiirangute, teenusetasude, kasutustingimuste jms osas.

  Küll aga kehtivad kõikidele mobiilioperaatoritele samasugused riiklikud nõuded ja nii on mobiil-ID sinu jaoks ühtviisi turvaline ning sama moodi toimiv lahendus sõltumata sellest, millise operaatori klient oled.

  Teenust pakuvad hetkel ainult Eesti mobiilsideoperaatorid. Mobiil-ID töötab kõikjal üle maailma, kus on internetiühendus ja kohalik operaator pakub SMS-ide saatmise ja vastuvõtmise võimalust.

  Täpsema info saamiseks ning mobiil-ID lepingu sõlmimiseks võta ühendust oma mobiilsideoperaatoriga.

  Mobiil-ID kasutamiseks väljastatakse sulle pärast lepingu sõlmimist spetsiaalne mobiil-ID toega SIM-kaart. Uue SIM-kaardi aktiveerimisel lakkab vana kaart toimimast – kindlasti soovitame enne SIM-kaardi vahetust andmed vanalt SIM-kaardilt telefoni salvestada või paluda mobiilioperaatori esinduses vana SIM-kaardi pealt andmed uuele SIM-kaardile kopeerida.

  Teada tasub, et:

  Mobiil-IDga liitumine ei tähenda, et peaksid oma mobiilinumbri välja vahetama: uus SIM-kaart toimib sinu senise telefoninumbriga edasi.

  Mobiil-IDga liitumine ei muuda kehtetuks teisi sinu poolt tellitud mobiilsideteenuseid: vajadusel räägi teenuste muutmise soovist oma mobiilsideoperaatoriga.

  NB! Juhul, kui sinu mobiilinumber vahetab omanikku – näiteks vormistad selle ühe pereliikme nimelt teise lepingu alla, või soovid eraisiku lepingu asemel numbri ettevõtte nimel oleva paketiga liita – kaotab mobiil-ID kehtivuse!

  Mobiil-ID teenust toetavad pea kõik seadmed (kaasa arvatud vanemad telefonid), kuid on erisusi. Täpsemat infot telefoni mudeli ja Mobiil-ID toimimise kohta saab operaatoritelt (Telia, Elisa, Tele2).

  Peida
 • Mobiil-ID: kuidas mID aktiveerida?

  Vaata Peida

  Mobiil-ID aktiveerimine toimub operaatorite iseteeninduses (TeliaElisaTele2).

  Peida
 • Mobiil-ID: mID on turvaline

  Vaata Peida

  Mobiil-ID on elektrooniliseks kasutamiseks mõeldud ja riiklikult tunnustatud digitaalne isikutunnistus.

  Mobiil-ID puhul jälgib dokumendi väljaandja (ehk sinu mobiilsideoperaator) isikusamasuse kontrollimise osas samu nõudeid nagu ID-kaardi väljastamisel. See tähendab, et sinu nimel ei saa mobiil-ID lepingut sõlmida või mobiil-ID SIM-kaarti vastu võtta keegi teine: selleks on vaja sind koos kehtiva isikut tõendava dokumendiga. Loe lähemalt isikut tõendavate dokumentide seaduse kohta.

  Mobiil-ID on vastavuses e-identimise ja e-tehingute usaldusteenuse seadusega.

  Mobiil-ID sertifikaatide kasutamine on kaitstud PIN-koodidega: seni, kuni sinu PIN-koodid koos su nutiseadmega võõrastesse kätesse ei satu, on sinu elektrooniline identiteet kaitstud.

  Andmevahetus sinu mobiiltelefoni ja e-teenuse vahel toimub üle krüpteeritud ühenduse: sinu info on võõraste eest varjatud ka siis, kui kasutad avalikku WiFi-võrku.

  NB! Juhul, kui sinu mobiil-ID SIM-kaardiga nutiseade on kadunud või varastatud, teavita sellest koheselt oma mobiilsideoperaatorit, kes saab mobiil-ID sertifikaadid peatada!

  Peida