Soovid alustada mobiil-ID kasutamist

Kas sa tunned huvi mobiil-ID kasutusele võtmise vastu? Väga tore, oled jõudnud õigesse kohta!  

Mobiil-ID on moodne, mugav, turvaline ja riiklikult tunnustatud digitaalne isikutunnistus, mille abil saad kiirelt ja lihtsalt näiteks internetipanka kasutada, e-valimistel osaleda eesti.ee teenuseid hallata jne. Erinevalt ID-kaardist ei ole mobiil-ID puhul vaja ei kaardilugejat ega spetsiaalse tarkvaraga arvutit: piisab mobiiltelefonist ja sobivast kõnekaardist/telefonilepingust.

Mobiil-ID kasutamine on jõukohane ka neile, kes tunnevad end arvutikasutuse osas ebakindlalt. Kõik vajalikud juhised ilmuvad lihtsalt sõnastatuna otse telefoni ekraanile – oluline on vaid, et peaksid oma PIN-koodid meeles! 

 • Mobiil-ID: mis on üldse mID ehk mobiil-ID?

  Vaata Peida

  Mobiil-ID on elektroonilistes kanalites kasutamiseks mõeldud digitaalne isikutunnistus. Saad sellega siseneda e-teenustesse, kasutada internetipanka, anda digiallkirju, kinnitada ja teostada tehinguid jne.  

  Mobiil-ID lahendus baseerub SIM-kaardil ja asub sinu mobiiltelefonis: nii on see sinuga alati kaasas ja mugavalt kasutatav. Mis peamine, mobiil-ID töötab seadmeüleselt – nii võid mobiil-ID abil e-teenuseid kasutada just selles seadmes, mida ise eelistad.  

  Täpselt nagu ID-kaardi puhul, vajad ka mobiil-ID kasutamiseks PIN-koode:  

  • PIN1 on mõeldud isikutuvastuseks ehk vajalik teenustesse sisenemisel 
  • PIN2 on mõeldud allkirjastamiseks ehk vajalik tehingute ja tegevuste kinnitamiseks ja digiallkirja andmiseks. 

  Kindlasti tasub meeles pidada, et mobiil-ID ei sobi kasutamiseks isikut tõendava dokumendina, näiteks reisimisel, ja et mobiil-IDsid väljastavad mobiilioperaatorid.  

  Peida
 • Mobiil-ID: mID taotlemine

  Vaata Peida

  Mobiil-ID SIM-kaarte väljastavad mobiilsideoperaatorid: TeliaElisa ja Tele2 oma esindustes. Igal operaatoril on mobiil-ID väljastamiseks oma reeglid, näiteks vanusepiirangute, teenusetasude, kasutustingimuste jms osas.  

  Küll aga kehtivad kõikidele mobiilioperaatoritele samasugused riiklikud nõuded ja nii on mobiil-ID sinu jaoks ühtviisi turvaline ning sama moodi toimiv lahendus sõltumata sellest, millise operaatori klient oled.  

  Täpsema info saamiseks ning mobiil-ID lepingu sõlmimiseks võta ühendust oma mobiilsideoperaatoriga

  Mobiil-ID kasutamiseks väljastatakse sulle pärast lepingu sõlmimist spetsiaalne mobiil-ID toega SIM-kaart. Uue SIM-kaardi aktiveerimisel lakkab vana kaart toimimast – kindlasti soovitame enne SIM-kaardi vahetust andmed vanalt SIM-kaardilt telefoni salvestada või paluda mobiilioperaatori esinduses vana SIM-kaardi pealt andmed uuele SIM-kaardile kopeerida.  

  Teada tasub, et: 

  Mobiil-IDga liitumine ei tähenda, et peaksid oma mobiilinumbri välja vahetama: uus SIM-kaart toimib sinu senise telefoninumbriga edasi 

  Mobiil-IDga liitumine ei muuda kehtetuks teisi sinu poolt tellitud mobiilsideteenuseid: vajadusel räägi teenuste muutmise soovist oma mobiilsideoperaatoriga  

  NB! Juhul, kui sinu mobiilinumber vahetab omanikku – näiteks vormistad selle ühe pereliikme nimelt teise lepingu alla, või soovid eraisiku lepingu asemel numbri ettevõtte nimel oleva paketiga liita – kaotab mobiil-ID kehtivuse!

  Peida
 • Mobiil-ID: kuidas mID aktiveerida?

  Vaata Peida

  Pärast mobiil-ID SIM-kaardi kättesaamist tuleb see aktiveerida. Saad seda teha nii Politsei- ja Piirivalveameti teenindustes kohapeal kui Politsei- ja Piirivalveameti kodulehel.  

  Mobiil-ID aktiveerimiseks internetis on sul vaja: 

  Kõik olemas? Väga tore – oledki mobiil-ID aktiveerimiseks valmis! 

  Samm 1: Ühenda ID-kaart arvutiga.  

  Kõigepealt sisesta ID-kaart lugejasse ja ühenda see arvutiga. Seejärel ava DigiDoc4 klient ja kontrolli, kas sinu ID-kaardi sertifikaadid kehtivad, klõpsates „Laadi pilt“ valikul. Sinult küsitakse ID-kaardi PIN1-koodi. Juhul, kui sinu ID-kaardi sertifikaadid on aegunud, peatatud või tühistatud, kuvatakse sulle PIN1-koodi sisestamise järel hoiatust: „ID-kaardi sertifikaat ei kehti“.  

  Samm 2: Logi sisse mobiil-ID taotluskeskkonda.  

  Politsei- ja Piirivalveameti mobiil-ID taotluskeskkonda sisse logimiseks peab ID-kaart arvutiga ühendatud olema ning sul on vaja teada oma ID-kaardi PIN1-koodi. Klõpsa „logi sisse“ lingil ning kõik vajalikud juhised ilmuvad sulle ekraanile!  

  Samm 3: Aktiveeri taotluskeskkonnas oma mobiil-ID.  

  Mobiil-ID aktiveerimiseks on sul vaja teada oma ID-kaardi PIN2-koodi. Tegutse vastavalt mobiil-ID taotluskeskkonnas ilmunud juhtnööridele ja kogu protsess võtab vaid mõne hetke! Tõrgete või küsimuste tekkides võta ühendust Politsei- ja Piirivalveameti klienditeenindusega, helistades infotelefonil (+372) 612 3000. 

  Samm 4: Veendu, kui lihtne on mobiil-ID kasutamine 

  Pärast mobiil-ID teenuse aktiveerimist ava mõni e-teenus, kuhu seni ID-kaardi abil sisenenud oled: näiteks oma internetipank või Eesti.ee portaal. Vali autentimisviisiks mobiil-ID ja proovi järgi, kui mugavaks mobiil-ID elu teeb! 

  Head mobiil-ID kasutamist! 

  Peida
 • Mobiil-ID: mID on turvaline

  Vaata Peida

  Mobiil-ID on elektrooniliseks kasutamiseks mõeldud ja riiklikult tunnustatud digitaalne isikutunnistus.  

  Mobiil-ID puhul jälgib dokumendi väljaandja (ehk sinu mobiilsideoperaator) isikusamasuse kontrollimise osas samu nõudeid nagu ID-kaardi väljastamisel. See tähendab, et sinu nimel ei saa mobiil-ID lepingut sõlmida või mobiil-ID SIM-kaarti vastu võtta keegi teine: selleks on vaja sind koos kehtiva isikut tõendava dokumendiga. Loe lähemalt isikut tõendavate dokumentide seaduse kohta.  

  Mobiil-ID on vastavuses e-identimise ja e-tehingute usaldusteenuse seadusega.  

  Mobiil-ID sertifikaatide kasutamine on kaitstud PIN-koodidega: seni, kuni sinu PIN-koodid koos su nutiseadmega võõrastesse kätesse ei satu, on sinu elektrooniline identiteet kaitstud.  

  Andmevahetus sinu mobiiltelefoni ja e-teenuse vahel toimub üle krüpteeritud ühenduse: sinu info on võõraste eest varjatud ka siis, kui kasutad avalikku WiFi-võrku.  

  NB! Juhul, kui sinu mobiil-ID SIM-kaardiga nutiseade on kadunud või varastatud, teavita sellest koheselt oma mobiilsideoperaatorit, kes saab mobiil-ID sertifikaadid peatada!

  Peida