Euroopa Komisjon plaanib uuendada usaldusnimekirja tehnilist versiooni. Minnakse üle versioonilt 5 versioonile 6. Vastavasisulise uudise leiab siit.
Uuendatud formaadis usaldusnimekirjale plaanitakse üle minna peale reguleeriva rakendusakti vastu võtmis ja selle jõustumist, mis on 20 päeva jooksul peale rakendusakti avaldamist Official Journal-s. Hetkel ei ole vastuvõtmise aega täpsustatud. Algne plaan nägi ette tegevuse elluviimise mai lõpus, kuid rakendusaktide vastuvõtmine on praeguseks ajakavast maha jäänud.
Kuna usaldusnimekirjade haldamine on oma olemuselt hajus – Euroopa Komisjon (EC) haldab LOTL-i osa ning iga liikmesriik vastutab oma riikliku usaldusnimekirja eest –, ei ole tehniliselt teostatav, et kõik liikmesriigid teeksid vajalikud muudatused täpselt samal hetkel. Kuigi Euroopa Komisjon on andnud tugeva soovituse, et üleminek võimalikult kiiresti ellu viia, tuleb siiski arvestada, et tekib paratamatult ajaperiood, mille jooksul on liikmesriikides kasutusel nii versioon 5- kui ka versioon 6 formaadis usaldusnimekirjad.
Eesti plaanib järgida Euroopa Komisjoni soovitust ning viib ülemineku läbi esimesel võimalusel. Täpsema ajakava saame esitada kui Euroopa Komisjonilt on selgus rakendusakti vastuvõtmise ja sellele järgneva LOTL-i uuendamise ajastuse kohta.
Mis juhtub:
Uue TLv6 formaadi kasutuselevõtuga, võib lõpetada töötamise digiallkirjastamise funktsionaalsus ja lõpetab töötamise digiallkirjade valideerimine infosüsteemides, mis uut TLi formaati ei toeta – see tähendab, et kõiki digiallkirju näidatakse mittekehtivatena.
Mis seda põhjustab
- Uue versiooni numbri kasutuselevõtt.
- Uuenenud allkirja formaadi nõue.
Keda see mõjutab:
- Mõjutatud on kõik infosüsteemid, milles on kasutusel usaldusnimekirjade laadimine allkirjade loomiseks ja valideerimiseks. Integraatorid peavad veenduma, et nende poolt kasutatavad alusteegid toetavad TLv6 formaati.
- Integraatoreid, kes ei kasuta TLv6 toega Digidoc4j teeki.
- Integraatoreid, kes ei kasuta TLv6 toega DSS teeki.
- Integraatorid, kes on endale paigaldanud SiGa või SiVa tarkvara.
Keda see ei mõjuta:
- DigiDoc4 ja RIA DigiDoc rakenduste kasutajaid.
- Libdigidocpp teegi integreerijad.
- Riigi Infosüsteemi Ameti allkirjastamis- ja valideerimisteenuse kasutajaid.
Mida teha:
- Kui kasutate Digidoc4j teeki, võtta koheselt kasutusele Digidoc4j teegi versioon 5.3.2 või 6.0.1 https://github.com/open-eid/digidoc4j/releases.
- Kui kasutate DSS teeki, võtta koheselt kasutusele DSS teegi versioon 5.13.1, 6.0.1, 6.1.1 või 6.2 https://github.com/esig/dss/releases.
- Kui kasutate SiGa tarkvara, võtke kasutusele versioon 2.11.0 https://github.com/open-eid/SiGa/releases
- Kui kasutate SiVa tarkvara, võtke koheselt kasutusele versioon 3.9.0 https://github.com/open-eid/SiVa/releases
- Kui kasutate mingeid teisi teeke, veenduda, et antud teekides on TLv6 tugi.
- Soovitame testida v6 formaadis TEST TSL-iga oma infosüsteeme, githubis avaliku TEST TLiga
- Peale usaldusnimekirja üleminekut veenduda teenuste toimimises.