Failide krüpteerimine aitab kaitsta failide sisu võõraste pilkude eest: krüpteeritud failid (laiendiga .cdoc) saavad oma ID-kaardiga avada ainult need, kellele selleks luba antud on. Kõigi teiste jaoks jääb faili sisu kaitstuks. Näiteks on krüpteerimine vajalik juhul, kui edastad e-posti teel konfidentsiaalset infot ja soovid, et failide sisu võõrastesse kätesse sattudes salajasena püsiks. Failide krüpteerimine aitab kaitsta nende sisu võõraste pilkude eest.
Tegemist on ajutise lahendusega, mis on mõeldud failide turvaliseks edastamiseks, mitte aga pikaaegseks säilitamiseks.
Seda, kes saab krüpteeritud faile avada, määrab krüpteerija:
- Selleks on vaja adressaadi isikukoodi, juriidilise isiku puhul ettevõtte nime või registrikoodi
- NB! Kui soovid, et sul endal säiliks samuti võimalus krüpteeritud faile kasutada, lisa kindlasti adressaatide hulka ka iseennast!
Krüpteerida saad nii digitaalselt allkirjastatud kui ka allkirjastamata faile ja RIA DigiDoc abil käib see imelihtsalt. Samuti saad RIA DigiDoc abil juba krüpteeritud failid mugavalt ja kiirelt dekrüpteerida – eeldusel, et sina oled üks krüpteeritud faili adressaate.
Failide krüpteerimiseks/dekrüpteerimiseks sisesta ID-kaardi lugejasse oma ID-kaart ja ühenda see nutiseadmega. Seejärel ava RIA DigiDoc äpp.
-
Vaata Peida Dokumentide krüpteerimine nende turvaliseks edastamiseks on RIA DigiDoc äpiga väga lihtne: sa ei vaja selleks mobiil-IDd ega nutiseadme ühendamist ID-kaardiga. Oluline on, et:
- Sinu nutiseadmes oleksid olemas krüpteerimiseks vajalikud failid
- Sa teaksid nende inimeste isikukoodi (ettevõtete puhul registrinumbrit), kellele soovid anda luba krüpteeritud dokumentide avamiseks.
Samm 1: Ava äpp ja krüpteerimine
Kõigepealt ava oma mobiiltelefonis RIA DigiDoc rakendus ja seejärel vali alumisest menüüst valik „KRÜPTO“. Sulle kuvatakse koheselt võimalus krüpteerimiseks faile lisama hakata.
Samm 2: Vali failid
Vali, milliseid dokumente soovid lisada krüpteeritavasse ümbrikusse, klõpsates „VALI FAIL“ nupul. Juhul, kui korraga mitu krüpteeritud dokumenti samadele adressaatidele saata, võid dokumente ümbrikusse juurde lisada, klikates „LISA VEEL FAILE“ nupul.
Samm 3: Lisa adressaadid
Kui oled vajalikud dokumendid krüpteerimisümbrikusse lisanud, tuleb sul valida, kellele annad õiguse krüpteeritud dokumentide avamiseks.
Eraisikutele nimelise avamisõiguse andmiseks on sul vaja teada inimese isikukoodi. Asutuste puhul vajad kas asutuse registrinumbrit või täpset nime.
Lisa adressaadid, klõpsates „LISA ADRESSAAT“ nupul.
Seejärel sisesta avanenud otsiaknasse vajalik isikukood või registrinumber: kõik adressaadid lisa ükshaaval ja kui oled veendunud, et nimekiri on lõplik, vajuta ekraani alaservas „KINNITA“ nupul.
NB! Ära unusta, et juhul, kui soovid ka ise krüpteeritud dokumente hiljem avada, tuleb sul adressaatide hulka lisada ka iseennast!
Samm 4: Krüpteerimine
Pärast adressaatide lisamist viiakse sind krüpteerimise peavaatesse tagasi.
Kontrolli veelkord, et kõik oleks õige ja olemas:
„Ümbriku sisu“ all näed kõiki korraga krüpteeritavaid dokumente. Kontrolli, et kõik vajalikud failid oleks lisatud, vajadusel saad dokumente „Lisa veel faile“ nupul klõpsates krüpteerimiseks juurde valida.
„Adressaadid“ valikus näed kõikide nende nimesid, kellel on õigus selle krüpteeritud dokumendiümbriku avamiseks. Kontrolli, et kõik adressaadid oleksid olemas ja andmed õiged. Ära unusta, et juba krüpteeritud dokumendiümbrikule ei saa hiljem adressaate lisada!
Kui kõik on õige, vajuta ekraani allservas oleval „KRÜPTEERI“ nupul.
Samm 5: Krüpteeritud dokumentide salvestamine
NB! Pärast krüpteerimist tuleb koodiümbrik salvestada! Selleks klõpsa ekraani alaservas oleval „JAGA“ nupul. Sulle avatakse loetelu erinevatest jagamismeetoditest: vali neist sobivaim.
Kui väljud programmist või kasutad mõnda muud funktsiooni, leiad hiljuti krüpteeritud faili/failid hiljutiste dokumentide loendist.
Selleks, et antud loendi avada, tuleb vajutada RIA DigiDoc rakenduse paremas servas asuvale kolme punktiga ikoonile ning avanenud aknast valida „HILJUTISED DOKUMENDID“. Sel juhul saab selle ümbriku hiljem avada ja salvestada.
-
Vaata Peida RIA DigiDoc abil on väga lihtne juba krüpteeritud dokumente lahti teha ehk dekrüpteerida ehk lahti krüpteerida.
NB! Dokumentide dekrüpteerimine toimub ainult ID-kaardiga, kontrolli et sinu ID kaart oleks nutiseadmega ühendatud. Toetatud kaardilugejate kohta saab lugeda RIA DigiDoc rakenduse versioonide infost.
Samm 1: Salvesta fail
Alustuseks salvesta krüpteeritud dokumendiümbrik oma nutitelefoni või pilveteenusesse (iCloud, Drive vms).
Näiteks saabusid krüpteeritud dokumendid sulle e-posti manusena: salvesta need enda jaoks mugavasse kohta nii, et salvestatud failid ise hõlpsalt üles leiaks.
Samm 2: Ava RIA DigiDoc äpp
Kui vajalikud failid salvestatud, ava oma nutitelefonis RIA DigiDoc äpp ja vali sealt alumisest menüüst „KRÜPTO“.
Dokumentide krüpteerimine ja dekrüpteerimine käib ühest ja samast kohast: klõpsa ekraani keskel oleval nupul „VALI FAIL“.
Samm 3: Dekrüpteerimine
Sulle pakutakse nüüd dokumendiümbriku lahtikrüpteerimise võimalust: klõpsa „DEKRÜPTEERI“ nupul.
- Juhul, kui sinu ID-kaart on nutiseadmega ühendatud ja sinu andmeid näidatakse ekraanil, tuleb sul krüpteeringu avamiseks sisestada ID-kaardi PIN1-kood.
- Kui ID-kaart on ühendamata või RIA DigiDoc ei suuda mingil põhjusel kaardi andmeid sisse lugeda, näed ekraanil vastavasisulist veateadet. Proovi ID-kaart uuesti lugejasse sisestada ning lugeja uuesti nutiseadmega ühendada.
Samm 4: Valmis!
Kui dekrüpteerimine õnnestus, on dokumendid nüüd avamiseks ja kasutamiseks valmis: tee failinimel klikk või salvesta avatud failid oma telefoni või pilveteenusesse.
-
Vaata Peida Dokumentide krüpteerimine ei ole mõeldud failide pikaaegseks säilitamiseks. Krüpteerimine on vajalik failide turvaliseks edastamiseks: kätte saadud failid tuleks avada ja kohe seejärel krüpteerimata kujul turvalisse ja muude vahenditega kaitstud kohta salvestada.
Krüpteeritud dokumente saavad avada ainult krüpteeritud dokumendile määratud adressaadid ja ainult selle sama ID-kaardi või digi-ID kaardiga, mis kehtis dokumentide krüpteerimise ajal (ehk millele fail krüpteeriti).
Uuendatud sertifikaatide ja/või uue ID-kaardiga ei saa varem krüpteeritud dokumente enam avada!
Juhul, kui sul on vaja ligipääsu varem krüpteeritud dokumendile ja sa ei saa seda enam oma ID-kaardiga lahti, on ainult üks võimalus: paluda fail avada mõnel teisel selle adressaadil.
Seetõttu ongi oluline, et dokumentide krüpteerimisel lisataks neile piisaval hulgal adressaate ning et kindlasti oleks adressaatide hulka lisatud ka krüpteerija ise.