Koos digitaalse isikut tõendava dokumendiga (näiteks ID-kaart) väljastatakse sulle ka kinnine koodiümbrik PIN- ja PUK-koodidega, mida vajad kaardi elektrooniliseks kasutamiseks.
Uue dokumendi (ID-kaart, Digi-ID, elamisloakaart) ja selle koodide saamisel, toimib see dokument koheselt, seda ei pea kuskil eraldi aktiveerima. Selle elektrooniliseks kasutamiseks kasutage seda juhendit.
Vajadusel – näiteks oled oma PIN- ja PUK-koodid püsivalt ära unustanud – saad endale Politsei- ja Piirivalve teenindusest või Eesti Vabariigi välisesindusest uue koodiümbriku taotleda. Koodiümbriku riigilõivu määrad on leitavad Politsei- ja Piirivalveameti kodulehelt.
Kindlasti vaheta PIN- ja PUK-koodid esimesel võimalusel! Vali uued koodid sellised, et need püsiksid sul meeles ka ilma üles kirjutamata, ent oleksid teiste jaoks keerulised ära arvata.
-
Vaata Peida Koos ID-kaardiga (ja digi-ID, elamisloakaardi, e-residendi kaardi ja muu digitaalse isikutuvastusvahendiga) väljastab Politsei- ja Piirivalveamet sulle kinnise koodiümbriku. Koodiümbriku seest leiad kolm koodi: PIN1, PIN2 ja PUK.
Kuna PIN- ja PUK-koodid tuleb hoida teiste eest saladuses, tasub need esimesel võimalusel ära vahetada. Loe lähemalt, kui lihtne on ID-kaardi PIN- ja PUK-koodide muutmine.
Uue ID-kaardi või muu digitaalse isikutunnistuse (näiteks digi-ID, elamisloakaardi, e-residendi kaardi) taotlemisel väljastatakse sulle koos uue kaardiga ka uus koodiümbrik. Ära unusta, et PIN- ja PUK-koodid on seotud konkreetse kaardi, mitte sinu endaga, ja uue kaardiga vanasid koode kasutada ei saa!
Kui oled oma PIN-koodid ära unustanud või kaotanud, on sul kaks võimalust:
- Kui sul on PUK-kood veel alles, saad endale ise DigiDoc4 kliendi abil uued PIN-koodid määrata.
- Kui kaduma on läinud ka PUK-kood, tuleks sul koos isikut tõendava dokumendiga Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse või Eesti Vabariigi välisesindusse minna ja sealt uus koodiümbrik taotleda. Koodiümbriku riigilõivu määrad on leitavad Politsei- ja Piirivalveameti kodulehelt.