Soovid alustada ID-kaardi elektroonilist kasutamist

Kas soovid oma arvuti ID-kaardi kasutamiseks valmis seada? Oled jõudnud õigesse kohta!

Siit lehelt leiad samm-sammult juhised tarkvara alla laadimiseks ning seadistamiseks, samuti hulgaliselt muid abistavaid näpunäiteid.

Ei olegi tähtis, kas oled juba kogenud ID-kaardi kasutaja või on see sinu esimene samm elektroonilise identiteedi suunas – tere tulemast! Meie juhiste abil saad oma arvuti ID-kaardi jaoks valmis seadmisega kindlasti hakkama. Vajaliku info oleme sinu jaoks sammudesse pannud: võid nende vahel mugavalt edasi-tagasi liikuda.

 • Mida on vaja ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks?

  Vaata Peida

  Selleks, et saaksid oma arvutis või nutiseadmes ID-kaarti elektrooniliselt kasutada, on sul vaja:

  1. Kehtivat ID-kaarti

  Kontrolli, et ID-kaardi enda kehtivusaeg ei oleks läbi saanud. Leiad selle oma ID-kaardilt „Kehtib kuni“ juurest.

  2. Kehtivaid sertifikaate

  Sertifikaadid on elektroonilised tõendid, mis seovad omavahel sind (ehk sinu ID-kaarti) ja sinu ID-kaardiga tehtud tegevusi.
  Ära muretse, kui sa oma sertifikaatide kehtivust ei tea: alusta tarkvara paigaldamist eeldusega, et kõik on korras!
  Kui oled juba ID-kaardi elektrooniline kasutaja, saad oma sertifikaate kontrollida DigiDoc4 kaudu. Kui sertifikaat on peatatud, tühistatud või aegunud, annab DigiDoc4 sellest sulle märku.

  Vajadusel loe lisainfot:
  Loe lähemalt, mis on ID-kaardi sertifikaadid

  3. PIN-koode

  PIN- ja PUK-koodid väljastati sulle turvaümbrikus koos ID-kaardiga. Kui oled oma PIN1- või PIN2-koodi unustanud, ent PUK-kood on sul alles, saad selle abil ise PIN-koode vahetada. Kui puudub ka PUK-kood, tuleb sul Politsei- ja Piirivalveametist või Eesti Vabariigi välisesindusest uued PIN-koodid taotleda.

  Vajadusel loe lisainfot:
  Mis on PIN-koodid ja kuidas neid vahetada?

  4. Internetiühendust

  Arvutis, kuhu soovid oma ID-tarkvara paigutada, peab olema toimiv internetiühendus. Juhul, kui loed praegust juhist mõnest muust nutiseadmest, kontrolli, et arvuti internetiühendus töötaks!

  5. ID-kaardi lugejat

  ID-kaardi lugeja saad osta pea igast arvutipoest, samuti on see müügil paljudes kaubanduskeskustes, tanklates jne. Küsi julgesti!

  Vajadusel loe lisainfot:
  Kuidas kontrollida, et ID-kaardi lugeja töötab?

  Peida
 • Laadi alla ID-tarkvara komponendid

  Vaata Peida
  ID-tarkvara Windows operatsioonisüsteemile
  ID-tarkvara versioon: 21.06, DigiDoc4 klient versioon: 4.2.9.98, avalikustatud 13.07.2021
  Windows 8.1, Windows 10, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019
  Laadi alla
  ID-kaardiga veebis autentimise ja allkirjastamise komponendid
  Versioon: 21.06, avalikustatud 13.07.2021
  macOS Mojave (10.14), macOS Catalina (10.15), macOS Big Sur (11)
  Laadi alla
  DigiDoc4
  DigiDoc4 klient versioon: 4.2.9.97, avalikustatud 13.07.2021
  macOS Mojave (10.14), macOS Catalina (10.15), macOS Big Sur (11)
  Laadi alla
  Ubuntu 18.04 (LTS) (64bit), 20.04 (LTS) (64bit), 21.04 (64bit)
  ID-tarkvara versioon: 21.06, DigiDoc4 klient versioon: 4.2.9.97, avalikustatud 13.07.2021
  Automaatne paigaldusskript
  Laadi alla
  Ubuntu 18.04 (LTS) (64bit), 20.04 (LTS) (64bit), 21.04 (64bit)
  ID-tarkvara versioon: 21.06, DigiDoc4 klient versioon: 4.2.9.97, avalikustatud 13.07.2021
  Käsitsi paigalduse repositoorium
  Laadi alla
  iOS nutiseadmed
  Versioon 2.4.4 (avalikustatud 20.10.2021)
  Toetatud opsüsteemid: iOS 12 ja uuemad
  app-store
  Android nutiseadmed
  Versioon 2.4.2 (avalikustatud 31.03.2021)
  Toetatud opsüsteemid: Android 8.0 ja uuemad
  google-play

  NB! Soovitame kasutada sulle automaatselt soovitatud tarkvara: nii võid olla kindel, et tegu on alati värskeima versiooniga. Juhul, kui soovid tarkvara valiku siiski käsitsi teha, tutvu meie toetatud operatsioonisüsteemide lehega.

  Peida
 • Tarkvara paigaldamise juhised

  Vaata Peida

  ID-kaardi tarkvara paigaldamiseks ehk installeerimiseks tee oma arvutisse salvestatud tarkvarafailil topeltklõps ning paigaldamisprotsess algab automaatselt. Järgi ekraanil olevaid juhiseid ning kõik sujub!

  Täpsemad juhised Windows arvutitele

  Windowsi puhul tuleb pärast tarkvara alla laadimist see ka arvutisse paigaldada (ehk installeerida). Selleks ava oma arvutis kaust, kuhu ID-tarkvara faili salvestasid (näiteks „Downloads“) ning tee failinimel topeltklõps: paigaldamine käivitub automaatselt.

  Ära muretse – kõik vajalikud juhised kuvatakse sulle ekraanile ja kogu protsess toimub justkui iseenesest. Kui kaua see aega võtab, sõltub sinu arvuti kiirusest, aga üldiselt peaks kogu protsess võtma vaid mõne minuti.

  Kui tarkvara on arvutisse paigaldatud ja kasutamiseks valmis, näed ekraanil vastavat teadet.

  Täpsemad juhised macOS arvutitele

  macOS operatsioonisüsteemi puhul tuleb sul oma arvutisse salvestada ja installeerida kaks eraldi tarkvarakomplekti – DigiDoc4 klient ID-kaardi kasutamiseks ning veebikomponendid selleks, et saaks veebibrauserite abil e-teenustesse siseneda. Mõlemad tarkvarapaketid leiad ID-tarkvara paigaldamise lehelt. Vajadusel tutvu ka macOS paigaldusjuhisega!

  Täpsemad juhised Linux arvutitele

  Linuxi puhul toimub tarkvara paigaldamine automaatskripti abil käsurea kaudu. Vajadusel on sulle abiks Ubuntu ID-tarkvara paigaldamise juhised.

  Peida
 • Veebibrauserite seadistamine ID-kaardi kasutamiseks

  Vaata Peida

  Kontrolli, et kasutaksid alati värskeimat veebilehitseja versiooni: vajadusel uuenda oma brauseri tarkvara ning tee arvutile restart! Enamike uute brauseriversioonide vaikeseaded on juba sobivad ID-kaardi kasutamiseks – kui see aga ebaõnnestub, saad oma veebilehitseja käsitsi seadistada.

  Kõigepealt vali, millist veebilehitsejat seadistama soovid hakata, ja klõpsa selle logol.

  chromeChrome

  Samm 1: Ava „Laiendused“ (Extensions)

  Vajuta Google Chrome paremas servas kolme punktiga ikoonile ning vali ‘Rohkem tööriistu Laiendused‘ (More tools → Extensions).

  Samm 2: Luba „Token signing“ plugina kasutus.

  Avaneb uus vaheleht laiendustega, leia siit Token signing nimeline plugin ning veendu, et selle kasutamine on ‘Lubatud‘ (Enabled). See plugin ongi vaikimisi juba lubatud ja seda sa ise muuta ei saa!

  Samm 3: Kontrolli, kas ID-kaardi kasutamine on nüüd võimalik.

  Muudatuse jõustumiseks sulge Google Chrome brauser (kõik aknad, kui sul oli mitu lahti!) , ava siis Chrome uuesti ja proovi uuesti allkirjastada sama toimingut, mis enne ebaõnnestus.

  Google Chrome veebilehitsejas esineva vea tõttu võib juhtuda, et plugin on olemas aga staatuseks kuvatakse „Keelatud“ (Disabled). Sellisel juhul tuleb avada Chrome veebipoes Token signing ja sealt see taas lubada vajutades „Luba“ (Enable) nupule.
  Kui see plugin on olemas, ent staatuseks on midagi muud, võta ühendust ID-abiga.

  Videojuhis Google Chrome pluginate seadistamiseks

  firefoxMozilla Firefox explorerInternet Explorer safariApple Safari edgeMicrosoft Edge
  Peida
 • Tarkvara paigaldamine: millist ID-tarkvara lahendust mul vaja on?

  Vaata Peida

  ID-tarkvara ja DigiDoc4:

  ID-tarkvara, milles sisaldub ka DigiDoc4 klient, vajad juhul, kui soovid ID-kaarti oma arvutis kasutada. DigiDoc4 on vajalik kaardilugeja kaudu ID-kaardilt andmete lugemiseks, dokumentide allkirjastamiseks, e-teenustesse sisenemiseks, PIN-koodide muutmiseks jne.

  Teada tasub, et macOS kasutajad peavad eraldi alla laadima ka veebikomponendid, ilma milleta ei saa sa veebibrauseritest näiteks e-teenustesse sisse logida ega seal tehinguid või tegevusi allkirjastada. Windowsi kasutajatel salvestatakse kõik veebibrauserite kasutamiseks vajalikud tarkvaratükid kohe koos ID-tarkvara paigaldamisega.

  RIA DigiDoc mobiilirakendus

  Juhul, kui kasutad mobiil-ID’d või soovid ID-kaariga digiallkirjastatud dokumente kasutada, edastada, avada jne oma nutitelefonis, soovitame sul kindlasti alla laadida ka RIA DigiDoc mobiilirakenduse. Selle kõige viimane versioon on alati kättesaadav „Paigalda ID-tarkvara“ lehel: ära unusta vaid, et alla laadimise lingi pead avama just selle seadmega, kuhu tarkvara paigaldama hakkad!

  RIA DigiDoc rakenduse saad otse alla laadida ka nendelt lehtedelt:

  Peida
 • Võta ühendust ID-abikeskusega

  Vaata Peida

  Kui probleemid jätkuvad hoolimata sellest, et oled läbi teinud kõik abijuhiste sammud, siis:

  • Proovi arvutile restart teha – tihti sellest piisab. ID-kaardi kasutamisel tekkinud tõrgete korral tasub arvuti restartida nii, et ID-kaardi lugeja on arvutiga ühendatud ja ID-kaart on lugejas sees. Lase arvutil pärast taaskäivitust rahulikult „üles soojeneda“ ja ava siis esimese programmina DigiDoc4 klient ning kontrolli, kas sinu ID-kaardi andmed loetakse sisse korrektselt. Kui DigiDoc4 kaardi andmeid sisse ei loe, on suure tõenäosusega viga kas kaardis või kaardilugejas, mitte aga tarkvaras.  
  • Kontrolli veebibrauserite ja IDkaardi töötamist pärast seda, kui oled DigiDoc4 juba käivitanud: püüa näiteks internetipanka siseneda.
  • Pööra tähelepanu veateadetele! Jäta meelde, millise põhjuse toob tõrkele veateade – selle abil saad id.ee veebist kiiresti sobiva lahenduskäigu otsida.

  Vajadusel võta ühendust meie klienditoega:

  ID-klienditugi on sulle abiks siis, kui sul on ID-kaarti, mobiil-ID’d, DigiDoc4 ja nende kasutamist puudutavaid küsimusi. ID-abitelefon töötab tööpäeviti 08:00 – 19:00 numbril (+372) 666 8888.

  Kõige mugavam on klienditoega kontakti saada “Teavita meid probleemist vormi kaudu: siis saad oma küsimustele kirjaliku vastuse ning samm-sammult juhised olukorra lahendamiseks.

  Kui sinu küsimused puudutavad Smart-ID kasutamist või sellega seotud tõrkeid, pöördu Smart-ID klienditeeninduse poole, helistades numbril +372 715 1606 või kasutades Smart-ID veebilehte.

  Juhul, kui sinu ID-kaart või muu digitaalne dokument on kadunud või varastatud, tuleb sul peatada kaardiga seotud sertifikaadid! Saad seda teha, helistades 24/7 töötavale sertifikaatide peatamise abiliinile numbril +372 677 3377.

  Peida
 • Juhised macOS arvutisse ID-tarkvara paigaldamiseks

  Vaata Peida

  Pane tähele, et macOS operatsioonisüsteemi puhul tuleb sul oma arvutisse salvestada ja installeerida kaks eraldi tarkvarakomplekti:

  • DigiDoc4 klient: seda vajad oma arvutis digiallkirjastamiseks, ID-kaardi kasutamiseks jne.
  • ID-kaardiga veebis autentimise ja allkirjatamise komponendid*: neid on sul vaja selleks, et saaksid internetibrauserist e-teenustesse, näiteks internetipanka ja Eesti.ee lehele siseneda, seal tehinguid teha ja allkirju anda.

  Salvesta tarkvarapakett oma arvutisse ja tee installeerimiseks topeltklõps failinimel. Kõigepealt paigalda DigiDoc4 klient, seejärel veebikomponendid.

  Tarkvara paigaldamine käib imelihtsalt – kõik vajalikud juhised ilmuvad sulle ekraanile. Enne järgmise sammu juurde liikumist loe läbi ekraanil olev info läbi!

  * Veebis autentimise ja allkirjastamise komponentide paigaldamine ei ole kohustuslik: vajad neid ainult juhul, kui soovid ID-kaardi abil internetiteenustesse siseneda.

  Peida
 • Juhised Windows arvutisse ID-tarkvara paigaldamiseks

  Vaata Peida

  Windowsi puhul tuleb pärast tarkvara alla laadimist see ka arvutisse paigaldada (ehk installeerida). Selleks ava oma arvutis kaust, kuhu ID-tarkvara faili salvestasid (näiteks „Downloads“) ning tee failinimel topeltklõps: paigaldamine käivitub automaatselt.

  Ära muretse – kõik vajalikud juhised kuvatakse sulle ekraanile ja kogu protsess toimub justkui iseenesest. Kui kaua see aega võtab, sõltub sinu arvuti kiirusest, aga üldiselt peaks kogu protsess võtma vaid mõne minuti.

  Kui tarkvara on arvutisse paigaldatud ja kasutamiseks valmis, näed ekraanil vastavat teadet.

  Peida
 • Juhised Linux arvutisse ID-tarkvara paigaldamiseks

  Vaata Peida

  Linuxi puhul toimub tarkvara paigaldamine automaatskripti abil käsurea kaudu. Vajadusel on sulle abiks detailsemad Ubuntu ID-tarkvara paigaldamise, värskendamise ja eemaldamise juhised.

  Peida