Soovid alustada ID-kaardi elektroonilist kasutamist

Kas soovid oma arvuti ID-kaardi kasutamiseks valmis seada? Oled jõudnud õigesse kohta!

Siit lehelt leiad samm-sammult juhised tarkvara alla laadimiseks ning seadistamiseks, samuti hulgaliselt muid abistavaid näpunäiteid.

Ei olegi tähtis, kas oled juba kogenud ID-kaardi kasutaja või on see sinu esimene samm elektroonilise identiteedi suunas – tere tulemast! Meie juhiste abil saad oma arvuti ID-kaardi jaoks valmis seadmisega kindlasti hakkama. Vajaliku info oleme sinu jaoks sammudesse pannud: võid nende vahel mugavalt edasi-tagasi liikuda.

  • Mida on vaja ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks?

    Vaata Peida

    Selleks, et saaksid oma arvutis või nutiseadmes ID-kaarti elektrooniliselt kasutada, on sul vaja:

    1. Kehtivat ID-kaarti

    Kontrolli, et ID-kaardi enda kehtivusaeg ei oleks läbi saanud. Leiad selle oma ID-kaardilt „Kehtib kuni“ juurest.

    2. Kehtivaid sertifikaate

    Sertifikaadid on elektroonilised tõendid, mis seovad omavahel sind (ehk sinu ID-kaarti) ja sinu ID-kaardiga tehtud tegevusi.
    Ära muretse, kui sa oma sertifikaatide kehtivust ei tea: alusta tarkvara paigaldamist eeldusega, et kõik on korras!
    Kui oled juba ID-kaardi elektrooniline kasutaja, saad oma sertifikaate kontrollida DigiDoc4 kaudu. Kui sertifikaat on peatatud, tühistatud või aegunud, annab DigiDoc4 sellest sulle märku.

    Vajadusel loe lisainfot:
    Loe lähemalt, mis on ID-kaardi sertifikaadid

    3. PIN-koode

    PIN- ja PUK-koodid väljastati sulle turvaümbrikus koos ID-kaardiga. Kui oled oma PIN1- või PIN2-koodi unustanud, ent PUK-kood on sul alles, saad selle abil ise PIN-koode vahetada. Kui puudub ka PUK-kood, tuleb sul Politsei- ja Piirivalveametist või Eesti Vabariigi välisesindusest uued PIN-koodid taotleda.

    Vajadusel loe lisainfot:
    Mis on PIN-koodid ja kuidas neid vahetada?

    4. Internetiühendust

    Arvutis, kuhu soovid oma ID-tarkvara paigutada, peab olema toimiv internetiühendus. Juhul, kui loed praegust juhist mõnest muust nutiseadmest, kontrolli, et arvuti internetiühendus töötaks!

    5. ID-kaardi lugejat

    ID-kaardi lugeja saad osta pea igast arvutipoest, samuti on see müügil paljudes kaubanduskeskustes, tanklates jne. Küsi julgesti!

    Vajadusel loe lisainfot:
    Kuidas kontrollida, et ID-kaardi lugeja töötab?

    Peida
  • Laadi alla ID-tarkvara komponendid

    Vaata Peida
    ID-tarkvara Windows operatsioonisüsteemile
    ID-tarkvara versioon: 24.10, DigiDoc4 versioon: 4.6.1.5313, avalikustatud 23.10.2024
    ID-tarkvara toetatud operatsioonisüsteemid: Windows 10 (64-bit), Windows 11, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022
    Laadi alla

    ID-kaardiga veebis autentimise komponendid ning
    Chrome ja Firefox allkirjastamise komponendid

    Versioon: 24.9, avalikustatud 07.10.2024
    ID-tarkvara toetatud operatsioonisüsteemid: macOS Monterey (12), macOS Ventura (13), macOS Sonoma (14), macOS Sequoia (15)
    Laadi alla

    Safaris allkirjastamise komponent

    Versioon: 2.6.0.654, avalikustatud 07.10.2024
    ID-tarkvara toetatud operatsioonisüsteemid: macOS Monterey (12), macOS Ventura (13), macOS Sonoma (14), macOS Sequoia (15)
    Laadi alla

    DigiDoc4

    DigiDoc4 versioon: 4.6.0.4458, avalikustatud 07.10.2024
    ID-tarkvara toetatud operatsioonisüsteemid: macOS Monterey (12), macOS Ventura (13), macOS Sonoma (14), macOS Sequoia (15)
    Laadi alla
    ID-tarkvara toetatud operatsioonisüsteemid: Ubuntu 20.04 (LTS) (64-bit), Ubuntu 22.04 (LTS), Ubuntu 24.04 (LTS)
    ID-tarkvara versioon: 24.9.0.1948, DigiDoc4 versioon: 4.6.0.1948, avalikustatud 07.10.2024
    Automaatne paigaldusskript
    Laadi alla
    ID-tarkvara toetatud operatsioonisüsteemid: Ubuntu 20.04 (LTS) (64-bit), Ubuntu 22.04 (LTS), Ubuntu 24.04 (LTS)
    ID-tarkvara versioon: 24.9.0.1948, DigiDoc4 versioon: 4.6.0.1948, avalikustatud 07.10.2024
    Käsitsi paigalduse repositoorium
    Laadi alla
    iOS nutiseadmed
    Versioon 2.7.0 (avalikustatud 09.10.2024)
    Toetatud opsüsteemid: iOS 15 ja uuemad
    app-store
    Android nutiseadmed
    Versioon 2.6.1 (avalikustatud 21.08.2024)
    Toetatud opsüsteemid: Android 9.0 ja uuemad
    google-play

    NB! Soovitame kasutada sulle automaatselt soovitatud tarkvara: nii võid olla kindel, et tegu on alati värskeima versiooniga. Juhul, kui soovid tarkvara valiku siiski käsitsi teha, tutvu meie toetatud operatsioonisüsteemide lehega.

    Peida
  • Veebilehitsejate seadistamine ID-kaardi kasutamiseks

    Vaata Peida

    Kontrolli, et kasutaksid alati värskeimat veebilehitseja versiooni: vajadusel uuenda oma brauseri tarkvara ning tee arvutile restart! Enamike uute brauseriversioonide vaikeseaded on juba sobivad ID-kaardi kasutamiseks – kui see aga ebaõnnestub, saad oma veebilehitseja käsitsi seadistada.

    Kõigepealt vali, millist veebilehitsejat seadistama soovid hakata, ja klõpsa selle logol.

    chromeChrome

    Samm 1: Luba laiendus veebilehitsejas

    Peale ID-tarkvara paigaldamist ilmub Google Chrome veebilehitsejas paremale ülemisse nurka Web eID laienduse teavitus. E-teenustes ID-kaardiga allkirjastamiseks vajuta aknas "Luba laiendus" ja kõik peaks töötama.

    Juhul, kui vastavat teadet sinu veebilehitsejas ei ilmunud, jätka Samm 2.

    Samm 2: Ava veebilehitsejas laiendused

    Sõltuvalt veebilehitseja versioonist võivad need seaded asuda kahes erinevas kohas:

    • Vajuta Google Chrome paremas servas kolme punktiga ikoonile ning vali "Rohkem tööriistu Laiendused" (More tools → Extensions)
    • Vajuta Google Chrome paremas servas kolme punktiga ikoonile ning vali "LaiendusedLaienduste haldamine" (Extensions → Manage Extensions)

    Samm 3: Luba „Web eID“ laienduse kasutus

    Avaneb uus vaheleht laiendustega, leia siit Web eID nimeline laiendus veendu, et selle kasutamine on "Lubatud" (Enabled) olekus. Juhul, kui ei ole, siis luba see.

    Sinine indikaator paremal nurgas viitab laienduse aktiveeritud olekut

    Kui kogemata eemaldasite veebilaienduse "Web eID", võite selle Chrome'i veebipoest käsitsi tagasi installida.

    NB! Juhul, kui laienduste valikus on “Token signing” laiendus, tuleb see eemaldada. Juhised eemaldamiseks leiad siit.

    Samm 4: Kontrolli ID-kaardi töötamist veebilehitsejas

    Pärast seda, kui oled lubanud Web eID laienduse kasutamise (samm 3), tee oma veebilehitsejale taaskäivitus: kõik peaks töötama!

    Turvatarkvara

    Vahel segab ID-tarkvara tööd, seal hulgas ID-kaardi kasutamist mõne kolmandate osapoolte loodud tarkvara – näiteks viirusetõrje, reklaamivara vms. Juhised turvatarkvarade korrektseks seadistamiseks leiab siit.

    firefoxMozilla Firefox
    Peida
  • Tarkvara paigaldamine: millist ID-tarkvara lahendust mul vaja on?

    Vaata Peida

    ID-tarkvara ja DigiDoc4:

    ID-tarkvara, milles sisaldub ka DigiDoc4 klient, vajad juhul, kui soovid ID-kaarti oma arvutis kasutada. DigiDoc4 on vajalik kaardilugeja kaudu ID-kaardilt andmete lugemiseks, dokumentide allkirjastamiseks, e-teenustesse sisenemiseks, PIN-koodide muutmiseks jne.

    Teada tasub, et macOS kasutajad peavad eraldi alla laadima ka veebikomponendid, ilma milleta ei saa sa veebibrauseritest näiteks e-teenustesse sisse logida ega seal tehinguid või tegevusi allkirjastada. Windowsi kasutajatel salvestatakse kõik veebibrauserite kasutamiseks vajalikud tarkvaratükid kohe koos ID-tarkvara paigaldamisega.

    RIA DigiDoc mobiilirakendus

    Juhul, kui kasutad mobiil-ID’d või soovid ID-kaariga digiallkirjastatud dokumente kasutada, edastada, avada jne oma nutitelefonis, soovitame sul kindlasti alla laadida ka RIA DigiDoc mobiilirakenduse. Selle kõige viimane versioon on alati kättesaadav „Paigalda ID-tarkvara“ lehel: ära unusta vaid, et alla laadimise lingi pead avama just selle seadmega, kuhu tarkvara paigaldama hakkad!

    RIA DigiDoc rakenduse saad otse alla laadida ka nendelt lehtedelt:

    Peida
  • Võta ühendust ID-abikeskusega

    Vaata Peida

    Kui probleemid jätkuvad hoolimata sellest, et oled läbi teinud kõik abijuhiste sammud, siis:

    • Proovi arvutile restart teha – tihti sellest piisab. ID-kaardi kasutamisel tekkinud tõrgete korral tasub arvuti restartida nii, et ID-kaardi lugeja on arvutiga ühendatud ja ID-kaart on lugejas sees. Lase arvutil pärast taaskäivitust rahulikult „üles soojeneda“ ja ava siis esimese programmina DigiDoc4 klient ning kontrolli, kas sinu ID-kaardi andmed loetakse sisse korrektselt. Kui DigiDoc4 kaardi andmeid sisse ei loe, on suure tõenäosusega viga kas kaardis või kaardilugejas, mitte aga tarkvaras.  
    • Kontrolli veebibrauserite ja ID-kaardi töötamist pärast seda, kui oled DigiDoc4 juba käivitanud: püüa näiteks internetipanka siseneda.
    • Pööra tähelepanu veateadetele! Jäta meelde, millise põhjuse toob tõrkele veateade – selle abil saad id.ee veebist kiiresti sobiva lahenduskäigu otsida.

    Vajadusel võta ühendust meie klienditoega:

    ID-kasutajatugi on sulle abiks siis, kui sul on ID-kaarti, mobiil-ID’d, DigiDoc4 ja nende kasutamist puudutavaid küsimusi. ID-abitelefon töötab tööpäeviti 08:30 – 19:00 numbril (+372) 666 8888.

    Kõige mugavam on klienditoega kontakti saada "Teavita meid probleemist" vormi kaudu: siis saad oma küsimustele kirjaliku vastuse ning samm-sammult juhised olukorra lahendamiseks.

    Kui sinu küsimused puudutavad Smart-ID kasutamist või sellega seotud tõrkeid, pöördu Smart-ID klienditeeninduse poole, helistades numbril +372 715 1606 või kasutades Smart-ID veebilehte.

    Juhul, kui sinu ID-kaart või muu digitaalne dokument on kadunud või varastatud, tuleb sul peatada kaardiga seotud sertifikaadid! Saad seda teha, helistades 24/7 töötavale sertifikaatide peatamise abiliinile numbril +372 677 3377.

    Peida
  • Juhised macOS arvutisse ID-tarkvara paigaldamiseks

    Vaata Peida

    Pane tähele, et macOS operatsioonisüsteemi puhul tuleb sul oma arvutisse salvestada ja installeerida kaks eraldi tarkvarakomplekti:

    • DigiDoc4: seda vajad oma arvutis digiallkirjastamiseks, ID-kaardi kasutamiseks jne.
    • ID-kaardiga veebis autentimise ja allkirjatamise komponendid*: neid on sul vaja selleks, et saaksid internetibrauserist e-teenustesse, näiteks internetipanka ja Eesti.ee lehele siseneda, seal tehinguid teha ja allkirju anda.

    Salvesta tarkvarapakett oma arvutisse ja tee installeerimiseks topeltklõps failinimel. Kõigepealt paigalda DigiDoc4, seejärel veebikomponendid.

    Tarkvara paigaldamine käib imelihtsalt – kõik vajalikud juhised ilmuvad sulle ekraanile. Enne järgmise sammu juurde liikumist loe läbi ekraanil olev info läbi!

    * Veebis autentimise ja allkirjastamise komponentide paigaldamine ei ole kohustuslik: vajad neid ainult juhul, kui soovid ID-kaardi abil internetiteenustesse siseneda.

    Peida
  • Juhised Windows arvutisse ID-tarkvara paigaldamiseks

    Vaata Peida

    Windows operatsioonisüsteemi puhul tuleb pärast tarkvara alla laadimist see ka arvutisse paigaldada (ehk installeerida). Selleks järgi allolevaid juhiseid:

    Samm 1 : Kõigepealt soovitame sulgeda kõik internetibrauseri aknad. Seejärel ava oma arvutis kaust, kuhu ID-tarkvara faili salvestasid (näiteks „Downloads“) ning tee failinimel topeltklõps: paigaldamine käivitub automaatselt.

    Ära muretse – kõik vajalikud juhised kuvatakse sulle ekraanile ja kogu protsess toimub justkui iseenesest. Kui kaua see aega võtab, sõltub sinu arvuti kiirusest, aga üldiselt peaks kogu protsess võtma vaid mõne minuti.

    Windows võib küsida kasutajakonto kontrolli. Vajuta nupule "Jah".

    NB! ID-tarkvara võib paigaldamisel kuvada veebilehitseja sulgemise teate. Teade kuvatakse juhul, kui arvutisse on paigaldatud vanem ID-tarkvara versioon, kui 2022.01. Teate kuvamisel tuleb veebilehitseja sulgeda ja jätkata ID-tarkvara paigaldamist vajutades nupule "Proovi uuesti" / "Retry".

    Samm 2 : Kui tarkvara on arvutisse paigaldatud ja kasutamiseks valmis, näed ekraanil vastavat teadet. Vajuta nupule "Sulge".

    • Veebibrauserite seadistamine ID-kaardi kasutamiseks juhised leiab siit.

    Pärast ülaltoodud toiminguid on ID-tarkvara juba arvutisse paigaldatud.

    Peida
  • Juhised Linux arvutisse ID-tarkvara paigaldamiseks Web eID

    Vaata Peida

    Linuxi puhul toimub tarkvara paigaldamine automaatskripti abil käsurea kaudu. Vajadusel on sulle abiks detailsemad Ubuntu ID-tarkvara paigaldamise, värskendamise ja eemaldamise juhised.

    Samm 1: Laadi arvutisse installi skript.
    Leiad selle siit: https://installer.id.ee/media/install-scripts/install-open-eid.sh


    Samm 2: Ava terminal ning leia skripti kataloog.
    Ava terminal ning navigeeri käsklusega  “cd Kausta nimi”  kataloogi, kuhu salvestasid paigaldusskripti.
    Ära lisa jutumärke! Näiteks võib navigeerimiskäsklus välja näha selline: cd /home/kasutajanimi/Downloads


    Samm 3: Käivita automaatskript.
    Skripti käivitamiseks sisesta Terminali käsklus:  sh install-open-eid.sh ja vajuta  Enter.


    Samm 4: Sisesta kasutaja parool.
    Parooli kirjutades justkui ei toimu midagi – ära lase ennast sellest segada 🙂 Kui oled parooli õigel kujul sisestanud, vajuta Enter.

    Samm 5: Näed terminalis küsimust “Do you want yo continue? [Y/n]”.
    Nõustu jätkamisega, sisesta klaviatuuril  Y  ja vajutades  Enter.

    Samm 6: Eduka DigiDoc4 rakenduse/ID-tarkvara paigaldamise korral kuvatakse terminalis "Thank you for using Estonia ID card!" teadet.
    Terminali akna võib sulgeda.

    Peida