PIN-kood on blokeeritud ehk lukku läinud

Juhul, kui sina – või keegi teine – on PIN-koodi kolm korda järjest valesti sisestanud, blokeeritakse see turvalisuse kaalutlustel.

Ära muretse:

 • Kui sul on alles PUK-kood, saad oma PIN-koodi ise kiirelt ja mugavalt lahti blokeerida.
 • Kui PUK-koodi alles pole, saad Politsei- ja Piirivalveametist või Eesti Vabariigi välisesindusest oma ID-kaardi jaoks uue koodiümbriku tellida.
 • ID-kaart kehtib isikut tõendava dokumendina, näiteks reisidokumendina ka siis, kui selle PIN-koodid on blokeeritud. PIN-koodide lukustus puudutab ainult kaardi elektroonilist kasutamist.
 • PIN- ja PUK-koodid: blokeeritud ehk lukustatud PIN-koodide taasavamine PUK-koodi abil

  Vaata Peida

  Samm 1: sisesta ID-kaart kaardilugejasse ja ava DigiDoc4 klient

  DigiDoc4 ikoon peaks olema nähtav arvutiprogrammide loetelus. Järgmiste operatsioonisüsteemide kasutajate jaoks on programm "DigiDoc4 klient" leitav järgmiselt:

  • Windowsi kasutaja leiab selle ka „Start → All Programs → ID-kaart → DigiDoc4 client“ teekonda läbides.
  • MacOSi kasutaja leiab selle ka „Finder → Go → Applications → DigiDoc4 Client“ teekonda läbides.
  • Ubuntu kasutaja leiab selle aga ka „Rakenduste menüü (klõpsates üheksat punkti ekraani vasakus allservas) → DigiDoc4 Client“ teekonda läbides.

  Samm 2: ava DigiDoc4 menüüst „Minu eID“.

  Kontrolli, et DigiDoc4 näitaks sinu isikuandmeid, ja ava vasakmenüüst valik „Minu eID“. Seal on näha, millise sertifikaadi PIN-kood blokeeritud on.

  Samm 3: tühista blokeering

  Blokeeringu tühistamiseks vajuta "TÜHISTA BLOKEERING" nuppu. Sinu ekraanile ilmub nüüd PIN-koodi blokeeringu tühistamise aken, kus tuleb sisestada kehtiv PUK-kood ning seejärel kaks korda järjest uus valitud PIN-kood.

  PIN1 (isiku tuvastamiseks) ja PIN2 (allkirjastamiseks) lahti blokeerimine toimub ühte moodi, aga meeles tuleks pidada, et:

  • PIN1-kood peab olema 4-12 numbrit pikk;
  • PIN2-kood peab olema 5-12 numbrit pikk.

   
  Uus kood peab erinema eelmisest PIN-koodist, koosnema ainult numbritest ning ei tohi osaliselt ega täielikult kattuda sinu isikukoodiga.

  Täida lahtrid ning vajuta „BLOKEERI LAHTI“ nupul. Kui PUK-kood sai õigesti sisestanud ja sinu poolt valitud uued PIN-koodid vastasid nõuetele ning olid omavahel kattuvad, näed ekraanil teadet PIN-koodi blokeeringu maha võtmise kohta.

  Mis siis, kui PUK-kood läheb lukku?

  Kui sisestasid PUK-koodi kolm korda järjest valesti, läheb ka see lukku. ID-kaardi elektroonilise kasutamise jätkamiseks tuleb siis Politsei- ja Piirivalveametist või Eesti Vabariigi välisesindusest uute PIN- ja PUK-koodidega koodiümbrik taotleda.

  Peida
 • ​PIN- ja PUK-koodid: miks PIN-koode blokeeritakse?​

  Vaata Peida

  Kolm korda järjest valesti sisestatud PIN-kood blokeeritakse sinu turvalisuse huvides: ilma PIN-koodideta ei ole võimalik ligi pääseda sinu isikuandmetele, pangaarvele, e-teenustele; ei saa allkirjastada lepinguid, kinnitada tehinguid jne.

  Tõsi see on, et üldiselt kipuvad PIN-koodid lukku minema just sellel kõige-kõige ebamugavamal ajahetkel. Enamasti on põhjuseks kaardiomaniku liigne kiirustamine PIN-koodi sisestamisel või hetkeline hajameelsus – näiteks sisestasid ID-kaardi PIN-koodi asemel kogemata oma pangakaardi PIN-koodi. Täiesti arusaadav on ka, et lukustatud PIN-koodi tõttu jääb lõpetamata tol hetkel pooleli olnud tegevus ja see võib paraja portsu ebamugavusi põhjustada. Küll aga tasub endale meelde tuletada, et PIN-koodide lukustust on vaja juhuks, kui sinu kaart on varastatud või on see muul moel pahatahtliku inimese kätte sattunud. Selleks, et keegi teine lihtsalt katse-eksituse meetodil ja erinevaid PIN-koode proovides sinu isikuandmeid ei ohustaks, blokeeritaksegi kolme valesisestuse järel PIN-kood ja pahategijal ei ole rohkem võimalusi sinu ohtu seadmiseks.

  Õigele kaardiomanikule väljastati koos PIN-koodidega ka PUK-kood, mille abil lukustatud PINid taas lahti teha saab – vargal see võimalus puudub.

  Seetõttu ongi väga tähtis, et hoiaksid oma PUK-koodi turvalises kohas ja kindlasti mitte rahakotis, ID-kaardi juures või oma töölaual, kust see kellegi teise kätte võib sattuda!

  Veelgi parem on, kui sa endale ise uue PUK-koodi valid: midagi sellist, mida sul on lihtne tuletada või meeles pidada ilma, et peaksid selle üldse üles kirjutama. PUK-koodi saad vahetada täpselt sama lihtsalt kui PIN-koode:

  • Ühenda ID-kaart arvutiga ja ava ID-tarkvara „DigiDoc4 klient“.
  • Oota, kuni ekraanile laetakse sinu isikuandmed.
  • Klõpsa vasakmenüüst lahti „Minu eID“.
  • Klõpsa „Muuda PUK“ nupul.
  • Sisesta kehtiv PUK-kood.
  • Vali endale uus PUK-kood ja sisesta see kaks korda.
  • Uus PUK-kood peab koosnema ainult numbritest, olema 8-12 kohaline ja mitte kattuma (osaliselt ega täielikult) sinu isikukoodiga.

  Kui PUK-koodi vahetamine õnnestub, näed ekraanil vastavat teadet. Ja nüüd oledki kaitstud juhuks, kui peaksid kogemata oma PIN-koodid blokeerima!

  Peida