Veebibrauserite seadistamine ID-kaardi kasutamiseks

Selleks, et saaksid ID-kaarti veebibrauserites kasutada – näiteks internetipanka, Eesti.ee keskkonda ja muudesse e-teenustesse sisenemiseks, tegevuste ja tehingute kinnitamiseks, digiallkirjastamiseks jne. – on vajalik, et veebibrauser lubaks ID-kaardi sertifikaatide kasutamist.  

Kui sul on tekkinud tõrkeid ID-kaardi kasutamisel veebis, kontrolli üle oma brauseri seaded. Meie samm-sammuliste juhiste abil käib veebilehitsejate seadistamine kiirelt ja lihtsalt!  

 • Brauserite seadistamine: Mozilla Firefox

  Vaata Peida

  Samm 1: ava „Lisad“ (Add-ons

  Saad seda teha, klõpsates kõigepealt Mozilla Firefox paremas servas asuval kolme kriipsuga ikoonil ning valides avanenud menüüst „Lisad“ (Add-ons

  Samm 2: ava Mozilla Firefox lisade halduris laiendused 

  Lisade halduri vasakpoolses menüüs on puzzle-tüki ikooniga valik „Laiendused“ (Extensions). Klõpsa sellel ning keri avanenud vaates ette ID-ikooniga laiendused PKCS11 loader ja Token signing.  

  Samm 3: luba laienduste kasutamine. 

  Kontrolli, et PCS11 loader ja Token Signing laienduste juures poleks märget „Keelatud“ või „Piiratud“ (Disabled). Vajadusel saad laiendused lubada, klikates kõigepealt kolme punktiga valikul ja seejärel avanenud menüüs oleval „Luba“ (Enable) lingil.  

  Kui laienduste ees oli märge „Lubatud“ (Enabled) ning laienduste nime taga on link „Keela“ (Disable), võid proovida laiendused keelata, brauser taaskäivitada ja siis need uuesti lubada.  

  Samm 4: kontrolli ID-kaardi töötamist brauseris.  

  Pärast seda, kui oled lubanud Token Signing ning PCS11 loader laienduste kasutamise, tee oma veebilehitsejale restart: kõik peaks töötama!  

  Kui sul on endiselt probleeme ID-kaardi kasutamisega Firefoxis, tee brauseriseadistused uuesti lahti – ainult et nüüd kõigepealt keela nii PCS11 loader kui Token Signing laienduste kasutamine (Disable), tee brauserile restart, luba need laiendused uuesti (Enable) ning seejärel tee arvutile restart nii, et ID-kaardi lugeja on arvutiga kogu aeg ühendatud ja ID-kaart on lugejas sees. Kui arvuti on uuesti käima läinud, ava esimese programmina DigiDoc4 ning kontrolli, et kaardi andmed loetakse sisse korrektselt. Seejärel proovi uuesti ID-kaarti Firefox brauseris kasutada.

  Videojuhis Mozilla Firefox seadistamiseks 

  Peida
 • Brauserite seadistamine: Google Chrome

  Vaata Peida

  Samm 1: Ava „Laiendused“ (Extensions

  Vajuta Google Chrome paremas servas kolme punktiga ikoonile ning vali ‘Rohkem tööriistu Laiendused‘ (More tools → Extensions). 

  Samm 2: Luba „Token signing“ plugina kasutus.  

  Avaneb uus vaheleht laiendustega, leia siit Token signing nimeline plugin ning veendu, et selle kasutamine on ‘Lubatud‘ (Enabled). See plugin ongi vaikimisi juba lubatud ja seda sa ise muuta ei saa!  

  • Kui see plugin on olemas, ent staatuseks on midagi muud peale Lubatud/Enabled (näiteks Keelatud, Piiratud, Disabled vms), võta ühendust ID-abiga

  Samm 3: Kontrolli, kas ID-kaardi kasutamine on nüüd võimalik.  

  Muudatuse jõustumiseks sulge Google Chrome brauser (kõik aknad, kui sul oli mitu lahti!) , ava siis Chrome uuesti ja proovi uuesti allkirjastada sama toimingut, mis enne ebaõnnestus.  

  Google Chrome veebilehitsejas esineva vea tõttu võib juhtuda, et plugin on olemas aga staatuseks kuvatakse „Keelatud“ (Disabled). Sellisel juhul tuleb avada Chrome veebipoes Token signing ja sealt see taas lubada vajutades „Luba“ (Enable) nupule.
  Kui see plugin on olemas, ent staatuseks on midagi muud, võta ühendust ID-abiga.

  Videojuhis Google Chrome pluginate seadistamiseks 

  Peida
 • Brauserite seadistamine: Safari

  Vaata Peida

  NB! Kõige uuema ID-tarkvara ja vajalikud veebikomponendid saad salvestada ja paigaldada ID-tarkvara laadimise lehelt.

  Samm 1: ava Safari laiendused (Extensions)   

  Ava Safari veebibrauseris menüü „Safari“ ja vali sealt „Safari Exensions“.  

  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-safari-1

  NB! Vanematel Safari versioonidel asub plugin asukohas Preferences → Websites. Juhul, kui see on ka sinu veebibrauseris nii, tuleks sul oma brauserit kindlasti uuendada – isegi siis, kui sul on võimalik „token signing“ lubada ja ID-kaart hakkab tööle.  

  Samm 2: ava Extensions tab 

  Sulle avatakse laienduste aken – otsi sealt horisontaalsest ülemisest menüüst puzzle-ikooniga menüülink „Extensions“ ning klõpsa sellel. Seejärel kontrolli, et vasakmenüüs oleks linnuke valiku „Token Signing“ (iD-ikooniga link) ees.  

  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-safari-2

  Samm 3: kontrolli, kas kõik töötab 

  Pärast seda, kui oled Token Singing plugina kasutuse lubanud, peaks ID-kaardi kasutamine Safaris töötama. Vajadusel tee oma arvutile restart ja proovi uuesti.  

  Kui ID-kaart aga endiselt tööle ei hakka, kontrolli, et DigiDoc4 loeks sinu ID-kaardi andmed korrektselt sisse – ehk on asi kaardis või kaardilugejas. Samuti võid alati kasutada mõnda teist veebibrauserit (näiteks Firefox) või võtta ühendust ID-abiga.

  Videojuhis Safari pluginate seadistamiseks 

  Kas sa kasutad uuendamata Safari veebibrauserit?   

  Kahjuks ei saa macOS versioonide 10.12.6 ja 10.13.6 puhul uues Safaris (alates versioonist 12.0) digiallkirja anda. Soovitame kindlasti uuendada nii oma operatsioonisüsteemi kui veebibrauserit ja seista hea selle eest, et sinu arvutisse oleks paigaldatud kõige uuem versioon ID-tarkvarast: nagu näed, tuleb „ID-kaardiga veebis autentimise ja allkirjastamise komponendid“ eraldi alla laadida ja paigaldada.  

  Paigalduse lõpus ilmub ekraanile Safari Extensions’ite aken, kus sul tuleb linnuke lisada „Token signing“ ette. NB! Automaatselt seda linnukest märgitud pole.

  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-safari-2

  Nüüd peaks sul olema nii värske tarkvara kui ka võimalus ID-kaardiga e-teenuseid kasutada! 

  Peida
 • Brauserite seadistamine: Internet Explorer

  Vaata Peida

  Selleks, et saaksid Internet Exploreris ID-kaarti kasutada, on sul vaja: 

  • Värsket ID-tarkvara, mille saad alla laadida id.ee veebist 
  • Internet Exploreri brauserile vajalikku tarkvara, mis paigaldatakse sinu arvutisse koos Windowsi automaatsete uuendustega: kui sul on automaatsed uuendused lubatud, ei ole sul täiendavalt vaja midagi paigaldada!  

  Juhul, kui sul tekib siiski Internet Exploreri kaudu ID-kaardiga e-teenustesse sisenemisel või seal allkirjastamisel tõrkeid, vaata üle oma veebilehitseja seaded.  

  Samm 1: Ava seaded (settings).  

  Selleks klõpsa Internet Exploreri akna ülemises paremas nurgas oleval hammasrattaga ikoonil. Vali avanevast menüüst „Halda lisamooduleid“ (Manage add-ons).

  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-internetexolorer-EST-1-1024x544

  Samm 2: Ava „Tööriistaribad ja laiendid“ (Toolbars and Extensions)  

  Otsi sulle avanenud akna vasakust menüüst „Tööriistaribad ja laiendid“ (Toolbars and Extensions) ning seejärel vali paremalt „IE Token Signing plugin“. 

  Samm 3: Veendu, et plugina olek oleks „Lubatud“ (Enabled)  

  Kontrolli, et IE Token Signing plugin’a olek oleks „Lubatud“ (Enabled või allowed). Juhul, kui näed staatusena „Keelatud“ (disabled või not allowed), muuda plugina staatust klikates nupul „Luba“ 

  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-internetexolorer-EST-2-1024x626

  Samm 4: kontrolli, kas ID-kaart töötab nüüd 

  Kontrolli, kas Internet Explorer võimaldab nüüd ID-kaardi abil e-teenustesse, näiteks internetipanka, sisse logida ja seal tehinguid teostada/allkirjastada/tegevusi kinnitada.  

  Kui sul on ikka ID-kaardi kasutamisega probleeme, ent DigiDoc4 loeb ID-kaardi andmeid korrektselt sisse, lähtesta kindlasti oma Internet Exploreri algsätted ning tee arvutile restart. 

  Internet Explorer veebibrauseri algsätete taastamine: 

  • Vajuta ülal paremas servas hammasratast meenutavale ikoonile ja vali ‘Interneti-suvandid‘ (Internet options
  • Avanenud aknas vajuta ‘Täpsemalt‘ (Advanced
  • Tee klõps valikul ‘Taasta täpsustatud sätted‘ (Restore advanced settings)  
  • Seejärel vajuta kahel korral ‘Lähtesta‘ (Reset
  • Sulge aken, vajutades ‘OK‘ 
  inc-abi-browserid-seadistamine-pluginad-internetexolorer-EST-3

  Internet Exploreri seadistamise videojuhis: 

  Peida
 • Brauserite seadistamine: Microsoft Edge

  Vaata Peida

  Microsoft Edge brauseril on täna kasutusel kaks versiooni: vanem ehk enne 2020 välja antud Microsoft Edge (sinise e-logoga) ning uus, jaanuaris 2020 välja antud Chromiumil baseeruv Microsoft Edge (rohelise ja sinisega logo). Brauseri seadistamise juhised vali vastavalt oma brauseriversioonile.

  • Privaatpostitus: ​Brauserite seadistamine: vanem Microsoft Edge seadistamine

   Vaata Peida

   Samm 1: tarkvara paigaldamine  

   Kasutades Microsoft Edge brauserit, paigalda vajalik tarkvara. Kui su arvutis veel pole, laadi esmalt alla ja paigalda värskeim ID-tarkvara ning seejärel laadi alla ja paigalda Microsoft Edge allkirjastamise plugin (Token Signing). 

   Plugina salvestamiseks vajuta nupul „Hangi“

   Kui fail on edukalt salvestatud, muutub nupu nimetus – nüüd on see „Installi“. Tarkvara paigaldamiseks klõpsa „Installi“ nupul:  

   Kui tarkvara paigaldatud, vajuta nupul „Käivita“: 

   Samm 2: luba allkirjastamine 

   ID-kaardi kasutamiseks Microsoft Edgega on vaja lubada allkirjastamine – vaikimisi ei ole see sisse lülitatud. Allkirjastamise kasutamiseks vajuta „Lülita sisse“ nupul.  

   Juhul, kui arvutil on mitmeid kasutajaid või sa soovid täiendavaid turvaseadeid kasutada, võid sisse lülitada ka „InPrivate-sirvimise“.  

   Samm 3: plugina seadete kontrollimine ja/või muutmine  

   Kui soovid plugina seadeid hiljem muuta või kontrollida, ava Microsoft Edge seadete menüü (kolme punktiga nupp ekraani ülemises paremas nurgas).  

   Vali sealt Sätted/Seaded (Settings), seejärel „Sätted ja rohkem (…)“ (Advanced Settings).  

   Ava valik „Laiendused“ (Extensions) ja kontrolli, et Token Signing ehk allkirjastamise plugin oleks märkega „Sees“ 

   image-99
   Peida
  • Brauseri seadistamine: Microsoft Edge (Chromium)

   Vaata Peida

   Samm 1: Ava „Laiendused“ (Extensions)

   Vajuta Microsoft Edge paremas servas kolme punktiga ikoonile ning vali ‘Laiendused‘ (Extensions).

   edge seaded

   Samm 2: Luba „Token signing“ plugina kasutus

   Avaneb uus vaheleht laiendustega, leia siit Token signing nimeline plugin ning veendu, et selle kasutamine on ‘Lubatud‘ (Enabled). See plugin ongi vaikimisi juba lubatud ja seda sa ise muuta ei saa! 

   edge plugin
   • Kui see plugin on olemas, ent staatuseks on midagi muud peale Lubatud/Enabled (näiteks Keelatud, Piiratud, Disabled vms), võta ühendust ID-abiga.

   Samm 3: Kontrolli, kas ID-kaardi kasutamine on nüüd võimalik. 

   Muudatuse jõustumiseks sulge Microsoft Edge brauser (kõik aknad, kui sul oli mitu lahti!) , ava siis Edge uuesti ja proovi uuesti allkirjastada sama toimingut, mis enne ebaõnnestus. 

   Juhul, kui vajalikud Microsoft Edge laiendused on sinu arvutis olemas ning Token Signing on lubatud, aga sa ei saa endiselt Microsoft Edges ID-kaardiga e-teenuseid tarbida, proovi Microsoft Edge brauserit uuendada ja kasuta seni ID-kaarti nõudvateks tegevusteks mõnda teist veebilehitsejat, näiteks Mozilla Firefox’i.

   Peida
  Peida