Uudised

Olulisemad uuendused eID tarkvaraversioonis 3.9

02.07.2014

1. juulil 2014 avalikustatud eID tarkvara uues versioonis 3.9 on mitu suuremat muudatust: lahendatud on kahe operatsioonisüsteemi kasutajate digiallkirjastamise mitmed olulised mured ning tarkvarasse lisandusid versioonide kasutuse tõkestaja ja ajatempli tugi.

Uue tarkvaraversiooniga parandati probleemid mobiil-IDga allkirjastamisel operatsioonisüsteemis Mac OS X. Lisaks on tarkvaras tugi Linuxi ja veebilehitseja Chrome kasutajatele*. Kõik e-teenused pole uut moodulit veel kasutusele võtnud. Seega, kui allkirjastamine soovitud teenuses ei õnnestu, siis tasuks varuda kannatust ja ajutise lahendusena kasutada mõnda teist veebilehitsejat, näiteks Firefoxi.

E-teenuste pakkujatel, kes pole veel jõudnud uuendust teha, soovitame esimesel võimalusel luua uuele Chrome'i moodulile tugi. Täpsem info arendajatele

Teiseks lisandus võimalus tõkestada tarkvaraversioonide kasutust, et vajadusel ID-kaardi kasutajaid kaitsta. See võimalus maandab riski, juhul kui ID-tarkvaras peaks ilmnema mõni haavatavus. Uus funktsionaalsus võimaldab nõrkuse tuvastamisel kiiresti reageerida ja konkreetse ID-tarkvara versiooni kasutust tõkestada. Tarkvara kontrollib regulaarselt kesksest baasist, kas versioon on turvaline ja toetatud. Kui kontroll ei õnnestu seitse või enam päeva järjest, annab tarkvara kasutajale hoiatuse. Täpsem info hoiatuste kohta

Kui paigaldatud tarkvara versiooni enam ei toetata või kui tarkvara uuendamine ei õnnestu 12 kuud järjest, siis kasutaja ei saa digidoc klientrakendust käivitada ning ta näeb veateadet palvega uuendada tarkvara.

DigiDoc3 kliendis muutub lihtsamaks juurdepääsutõendi kasutamine. Vaikimisi juurdepääsutõend paigaldatakse koos tarkvaraga ning tavakasutajad ei pea sellega enam ise tegelema.

Uut tarkvara saavad Windowsi operatsioonisüsteemi kasutajad alla laadida veebilehelt installer.id.ee, Mac OS X kasutajad Apple'i rakenduste laost App Store ning Ubuntu kasutajad saavad tarkvara uuenduse süsteemselt. Kui arvutisse tuleb tarkvara automaatse uuendamise teade, siis soovitame kindlasti uuendus vastu võtta.

Arendajatel ja integreerijatel on võimalik katsetada uut rahvusvahelisele standardile RFC3161 vastava ajatemplitoega BDOCi (libdigidocpp teegis). See on samm rahvusvahelise ühilduvuse poole, sest Eestis kasutatavad ajamärgendid ei ole teistes riikides kasutusel. Neil, kelle jaoks on oluline digiallkirjade rahvusvaheline ühilduvus, on mõistlik uut teeki testida ning anda Sertifitseerimiskeskusele tagasidet (support at sk dot ee). Ajatempli testteenuse info.

Lisaks on arendajate jaoks olemas uued versioonid teekidest.

Täieliku muudatuste nimekirja leiate veebilehelt id.ee. Samal veebilehel on kirjas ka ID-tarkvara komponentide kõige uuemad versioonid.

Alates tarkvara eelmisest versioonist on võimalik anda ja kontrollida BDOC vormingus allkirju. Juuni keskpaigast luuakse DigiDoc portaalis allkirjad vaikimisi BDOC vormingus. BDOC vormingus allkirju on tarkvaras võimalik anda ka Soome ID-kaardiga. Juhend

Eestis on plaanis 2015. aastal minna seniselt DDOC allkirjavormingult üle BDOC allkirjadele. BDOC tugineb standarditele, mida peavad lähitulevikus aktsepteerima kõik Euroopa Liidu liikmesriigid. Seniste plaanide kohaselt muutub järgmise tarkvara versiooniga vaikimisi eelistatuks BDOC allkirjavorm. See tähendab, et uued allkirjad luuakse BDOC formaadis. Üleminekuperioodiks säilib ka võimalus anda DDOC allkirju.

2015. aasta alguses hakatakse väljastama elliptiliste kõverate tehnoloogial põhinevaid mobiil-IDsid, millega saab allkirju anda üksnes BDOC vormingus, sest DDOC ei toeta elliptiliste kõverate tehnoloogiat.

Järgmine eID tarkvara versioon avalikustatakse eeldatavasti jaanuaris 2015.

* Veebilehitsejas Chrome kaotatakse järk-järgult selliste moodulite tugi, mille hulka kuulub ka 2010. aastast kasutusel olev ID-kaardiga veebis allkirjastamise moodul. Alustati Linuxi operatsioonisüsteemist

Allikas: Riigi Infosüsteemi Amet


KÜSI ABI

Kui sa ei leidnud oma küsimusele vastust, kirjuta meie meeskonnale.  • Vaata juhendit
  • Hinda oma arvutikasutusoskust, et saaksime anda paremaid juhiseid

         

  • Kontroll ebaõnnestus

Kuidas saame artiklit parandada, et sellest rohkem abi oleks?
Saada Sulge