Mitme kasutajaga arvutis võib sinu veebibrauser tahta, et ID-kaardiga e-teenustesse sisenemisel valiksid käsitsi õige sertifikaadi. Juhised, kuidas sellest vabaneda ning eemaldada aegunud/üleliigsed sertifikaadid.
Sertifikaadid
Siit leiad ID-kaardi sertifitseerimispoliitika.
Oma ID-kaardi sertifikaatide kehtivust näete DigiDoc4 avamisel. Ilma kehtivate sertifikaatideta ei saa ID-kaarti elektrooniliste toimingute tegemiseks kasutada, näiteks ei saa sa sisse logida panka ega digiallkirjastada dokumente!
Kohe, kui märkad, et sinu ID-kaart on kadunud või varastatud, tuleks peatada sellega seotud sertifikaadid: nii on sinu elektrooniline identiteet kaitstud! Kui oled kindel, et ID-kaart on tõepoolest varastatud ja välja ei tule, tuleks kaart tühistada.
Sertifikaatide kasutustingimused kirjeldavad peamisi põhimõtteid, mida järgitakse ID-kaardi, elamisloakaardi, digi-ID ja diplomaatilise isikutunnistuse sertifikaatide väljaandmisel ja kasutamisel.
Juhised, kuidas vaadata ja salvestada oma ID-kaardi sertifikaate.
Elektroonilises maailmas esindavad sind digitaalse isikutuvastusvahendiga (näiteks ID-kaart, digi-ID, mobiil-ID, Smart-ID) seotud sertifikaadid. Seetõttu on tähtis, et su sertifikaadid oleksid alati kaitstud.
Sertifikaat tähendab elektroonilist tõendit, mis seob inimese (näiteks tema ID-kaardi abil) õigusega teostada juriidiliselt kehtivaid toiminguid (näiteks pangaülekanne, lepingu allkirjastamine vms).
Turvalisus
Koos digitaalse isikutunnistusega väljastati sulle ka koodiümbrik PIN- ja PUK-koodidega. Ilma nendeta ei saa ID-kaarti (ega muid digitaalseid isikutunnistusi) elektrooniliselt kasutada. Nii kaua, kuni sinu PIN- ja PUK-koodid ei satu koos kaardiga võõrastesse kätesse, on ka sinu…
Kõik asjad kuluvad ja väsivad pideval kasutamisel. Selleks, et sinu ID-kaart või muu digitaalne dokument, näiteks digi-ID, kestaks võimalikult kaua, hoia oma kaart turvaliselt rahakoti dokumendivahes.
ID-kaardi ja muu digitaalse dokumendi vargus tähendab, et kaardi omanikul on oht langeda identiteedivarguse ohvriks: tema dokumendi abil võib tehinguid teha, lepinguid sõlmida vms keegi teine.
2020. aastal kutsuvad Riigi Infosüsteemi Amet ja Politsei- ja Piirivalveamet üheskoos kõiki inimesi üles oma ID-kaardi ja teiste eID vahendite PIN-koodidega turvaliselt ümber käima. Siit leiad juhtnöörid, kampaaniavideod ning mõned õpetlikud lood elust enesest.
Tutvustus
ID-kaardi lugeja töökorras oleku kontrollimiseks sisesta oma ID-kaart kaardilugejasse, ühenda see arvutiga ning ava DigiDoc4 klient.
ID-kaart on Eesti kodaniku ja Eestis püsivalt elava Euroopa Liidu kodaniku jaoks kohustuslik isikut tõendav dokument.
Eesti kodanikud võivad ID-kaardi alusel ja ilma passita siseneda teistesse Euroopa Liidu (EL) ja Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) liikmesriikidesse.
Tänases maailmas kipub erinevaid kliendikaarte ja lojaalsusprogramme nii palju olema, et vahel tekib lausa raskuseid kõigi mahutamisega rahakotti. ID-kaardi kasutamine kliendikaardina on sellele mugav alternatiiv. Kliendile üks kaart mitme plastkaardi asemele Enamikel inimestel on ID-kaart…
Eesti kodaniku ja Eestis püsivalt elava Euroopa Liidu kodaniku jaoks on ID-kaart kohustuslik isikut tõendav dokument.
Uuendamine
Juhul, kui oled oma ID-kaardi, digi-ID või muu digitaalse dokumendi PIN- ja PUK-koodid ära unustanud, saad Politsei- ja Piirivalveametist uue koodiümbriku tellida.
ID-kaart on kõikidele Eesti kodanikele kohustuslik isikut tõendav dokument. Saad seda taotleda Politsei- ja Piirivalveametist. Juhul, kui oled kaotanud ära oma PIN- ja PUK-koodid, saad taotleda ainult uue koodiümbriku, ilma ID-kaarti vahetamata.
Kolmeaastase kehtivusajaga digi-ID (sh e-residendi digi-ID) kaugteel pikendamise teenus lõppes 30.04.2019 seoses Eestis varasemalt dokumente tootnud ettevõtte tegevuse lõpetamisega. Dokumendid, mida ei pikendatud, kehtivad kaardil märgitud kehtivusaja lõpuni.
PIN-koodid
Koos digitaalse isikut tõendava dokumendiga (näiteks ID-kaart) väljastatakse sulle ka kinnine koodiümbrik PIN- ja PUK-koodidega, mille abil saad kaarti elektrooniliselt kasutada.
DigiDoc4 kaudu on väga lihtne oma ID-kaardi PIN- ja PUK-koode vahetada: vali endale sellised koodid, mida sul on lihtne meeles pidada, teistel aga keeruline ära arvata!
Koos digitaalse isikutunnistusega väljastati sulle ka koodiümbrik PIN- ja PUK-koodidega. Ilma nendeta ei saa ID-kaarti (ega muid digitaalseid isikutunnistusi) elektrooniliselt kasutada. Nii kaua, kuni sinu PIN- ja PUK-koodid ei satu koos kaardiga võõrastesse kätesse, on ka sinu…